הלילות הראשונים עם גור חדש בבית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
אולי הגיע אליכם גור צעיר מאוד, הישר מאמו ואחיו ואולי הגיע אליכם גור מעמותה או מבית אחר שהחליט למסור. בכל מקרה הגיע אליכם תינוק קטן ומפוחד או סקרן שנעקר מכל מה שהוא מכיר בזמנו המועט בעולם שלנו ועבר למקום חדש שאין לו מושג מה קורה בו. הוא לא מבין מה קורה ביום, מה קורה בלילה, מה קורה כשכל האורות כבים ומה קורה כשקמים בבוקר, מה קורה כשעושים טעות, והכי חשוב - מה קורה כשנשארים לבד, האם אי פעם תחזרו??

גורים זה שמחה, נשבעת!

אם הגעתם לכאן, כנראה שיש לכם גור חדש בבית. אולי עבר עליכם לילה ממש קשה אתמול ואתם לא יודעים מה לעשות הלאה. יש לנו לפעמים ציפיה שמהרגע שהגור יגיע הביתה הוא באורח קסם ישתלב בחיים שלנו והכל יהיה נפלא ומושלם. לא כך הדבר כפי שאולי כבר הספקתם ללמוד. 

אני קודם כל רוצה להרגיע ולהגיד שזה עובר.
גורים זה קשה. גם כשעושים הכל נכון, זה קשה. ועוד יותר שזה גור חדש בבית. זה לגדל תינוק, לתת לו בטחון, ללמד אותו עולם ולדאוג שיהיה לו טוב איתנו ושלנו יהיה טוב איתו. ללוות אותו לבגרות ואז להשאר שם כל חייו. כמו ילד שלא מתבגר לעולם. כל הדברים האלה אמורים להתרחש בכל מערכת יחסים שבה אנחנו אחראיים ליצור חי אחר.  וכשאנחנו מודעים למה הגור שלנו עובר, ומה עלינו לעשות בשביל לספק את הצרכים האלה עבורו, הרבה יותר קל לעבור את התקופה הזו.

בואו נכנס רגע לכפות של הגור החדש שלנו

הגור שלכם הרגע עבר מאמו ואחיו במקרה הטוב או מכלוב קריר במקרה הרע. לא משנה מאיפה הגיע, יש פה צורך בהסתגלות מסוימת.  הוא צריך לעבור כמה מחזורים כאלה של יום ולילה בשביל להבין מי נגד מי ולהרגע. הוא צריך להכיר אתכם, להכיר את הסביבה הביתית, להבין את השגרה, לייצר לעצמו בטחון ולהרגיש יותר בנח. תוך כמה ימים הוא יבין שאחרי הלילה כשהאורות כבים מגיע בוקר וכולם חוזרים לחיים שלו. הוא יבין שכשאתם יוצאים, אתם גם חוזרים. הוא יבין שיוצאים לטיולים (טיולים זה חשוב גם בגיל מאוד מוקדם – הנה מאמר חשוב על חשיפה). ולאחר תקופה מסוימת הוא ילמד אתכם ואתם אותו. 

עד אז, אפשר להקל על כולם לעבור את התקופה הזו.

גור חדש בבית
איפה כדאי שהוא ישן?

בלילה הראשון בבית (או שניים שלושה או יותר אם מתאים לכם), אני מציעה לאפשר לו לישון אתכם בחדר, על מיטה משלו. לטפו אותו עד שנרדם ואם מתעורר, קומו אליו. תנו לו את הבטחון שאתם שם איתו ואין צורך להלחץ. הכל בסדר. ככל שהוא יקבל מכם יותר בטחון בימים הראשונים, כך יהיה לו קל יותר לשחרר ולהרגע בהמשך. כדאי לקחת אותו למקום שמותר לעשות בו פיפי (פד או חצר) בכל פעם שהוא קם. זה יעזור לכם עם החינוך לצרכים בהמשך (הנה מדריך מקיף). נחמו אותו אם הוא בוכה.

בלילות הבאים, אם פחות מתאים לכם שהוא ישן אתכם בחדר, אפשר להוביל אותו ללינה בסלון. ארגנו לו מיטה סופר כיפית, עדיף מיטה שהוא כבר רגיל אליה וכוונו אותו לשם.  כדאי להיות איתו עד שנרדם ואפילו להשקיע ולישון איתו שם כמה לילות, לפחות לחצי לילה. תרגישו בעצמכם מתי זה זמן להיות איתו ומתי פחות.

אתם תראו שבכל לילה הוא יתעורר פחות ופחות. יש גורים שאפילו אחרי 2 לילות סוערים כבר ישנים כל הלילה. אחרי כמה ימים, אולי שבוע שבועיים הוא כבר ישן כל הלילה איפה שתרגילו אותו.

לקום לגור בוכה? זה לא יללמד אותו לבכות?

אני מסכימה שזה קצת נוגד את ההגיון הבריא לקום לגור בוכה כי אז הוא ילמד לבכות. אבל אם נתחבר להגיון אחר רגע, נוכל לחשוב שאולי אם הגור פשוט ירגיש בטוח, הוא ישן הרבה יותר טוב ויתעורר פחות. הוא ירגיש פחות צורך לקרוא לנו, אם הוא בטוח שאנחנו נהיה שם. להיות העוגן של הגור שלנו יאפשר לו להיות הרבה יותר פתוח לעולם בהמשך הדרך (הנה מאמר על להיות עוגן). אני מזכירה לכם שגם פעם אמרו לנו לא לגשת לתינוקות בוכים והיום כבר מבינים שזה יוצר יותר נזק מאשר תועלת.

אל תפחדו מההרגלים של הימים הראשונים.
כן, באיזה מקום זה מייצר התחלה של הרגל. אבל אנחנו מיד יוצרים הרגל חדש שיהיה אפילו חזק יותר ויהיה לנו הרבה יותר קל לעשות את זה אם הגור שלנו מרגיש בטוח לישון בלילה. אולי זה יהיה אצלכם מהיר ואולי איטי, בכל מקרה אני אזכיר, זה עובר. הם מתבגרים, הם נרגעים ואני מבטיחה לכם שבקרוב מאוד, הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים, הגור שלכם יתן לכם לישון והכל יהיה בסדר.

גור ישן

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים בנושא

Cart
  • No products in the cart.

שיעור אונליין חינמי לבעלי גורים

מגור לא ממושמע לכלב משתף פעולה
15.05.22 | 20:00

ייעוץ בבחירת כלב
לתפיסת מקום בוובינר