קריאה למאלפי כלבים שעוד עובדים עם תיקונים, ענישה ואיום בתהליכי האילוף שלהם

קודם כל, אם אתם מאלפים כאלה ששלמים עם דרכם, אני לא פונה אליכם. מכבדת את בחירתכם. הפוסט הזה לא בא לזלזל בדרך העבודה שלכם. אני בחרתי בדרך שנכונה לי ואני מקבלת שלכל אחד נכונה דרך משלו. 

אני פונה למאלפי כלבים שלא סגורים על עצמם.
שתוהים אם זו הדרך הכי טובה עבורם לעבוד. ששואלים את עצמם מה עוד יש שם בחוץ ואיך הם יכולים ללמוד את זה.

אני פונה אליכם שלא מודים בפני עצמכם שאולי משהו לא מרגיש הכי נכון בדרך העבודה שלכם. בטח לא בפני הקולגות שמלגלגים שזה ״גימיק״. 

אני פונה אליכם המשלבים. אלה שמתאימים את שיטת האילוף לכלב. אלה מכם שלא באמת מאמינים שיש כלבים שצריכים רק יד חזקה ותוהים האם יש להם מספיק כלים להתמודד עם המקרים הקשים יותר.

אני פונה אליכם שאולי בחרתם ללמוד במקום שלא באמת לימד אתכם בסיס טוב לאילוף. אלה מכם שלא יודעים מה היא התנייה קלאסית ומה ההבדל בין חיזוק חיובי לחיזוק שלילי. זה מידע חשוב בעבודה שלכם. 

אני פונה לאלה מכם שחשבו שהם הולכים ללמוד ״אילוף חיובי״ אבל בפועל החנק יצא מהר מאוד ומאז הם רק מנסים ללמוד ולמצוא את דרכם בעולם ההומני.

אני מנסה להיות זהירה פה. אני לא באה נגד אף אחד. אני באה בעד האנשים הספציפיים האלה. אלה שבמסגרת החינוך שלהם למדו שאילוף חיובי לא עובד, או סליחה, עובד בעיקר עבור חשבון הבנק של המאלפים. האמת שחשבון הבנק שלי היה שמח יותר כשעשיתי תהליכי פנסיון באלפי שקלים. עכשיו פותרת לאנשים בעיות תוך 2-3 מפגשים, אתם יודעים כמה קשה להתפרנס ככה?

אני מאמנת קרוס אובר. זה אומר שהתחלתי את דרכי באילוף מסורתי משולב תיקונים ובשלב מסוים (מהר מאוד) הרגשתי שמשהו שם לא נכון לי. החל בתהליכי ה״וואן סייז פיטס אול״ שבהם כל בעיה נפתרת באותה צורה (משמעת) ועד העבודה עם כלבים גדולים וחזקים כשאני כזאת קטנטונת. עכשיו הגודל שלי לא משנה שום דבר. וכך גם לא לילדים ונשים במשפחות שאני מלווה

כשאני בחרתי לעשות את המעבר לפני 8 שנים, אני ושכמותי היינו ללעג. היינו קומץ. הייתי צריכה להסביר ולשכנע. ועכשיו מוודאים איתי בשיחה הטלפונית שככה אני עובדת. 

 

יש כמה דברים שאני רוצה להגיד לכם על הגישה ההומנית/חיובית/פורס פרי/וואטאבר מרגיש לכם הכי פחות פוגעני.

כשאתם מנסים להשוות בין התוצאות בגישה הזו לתוצאות בגישה הזו, זה כמו להשוות בין תוצאות של אימון יוגה לתוצאות של שיעור קיקבוקסינג. זה עולם אחר של ספורט, העבודה אחרת לגמרי וגם התוצאות, אחרות לגמרי. 

מה שאתם מחשיבים כתוצאה טובה, אני לא מחשיבה כתוצאה טובה. ומה שאני מחשיבה כתוצאה טובה, אתם אולי תראו ככישלון. 

וכמו לכל דבר, גם פה לכל גישה יש יתרונות וחסרונות. יש ריקושטים משני הצדדים. יש אנשי מקצוע טובים ועל הפנים מ2 הצדדים. וזה 2 צדדים מאותה סקאלה ויש מאמנים בכל הקצוות שלה. באיזהשהיא נקודה בסקאלה, גם התוצאות שאנחנו מבקשים מתחילות להשתנות. ופה הפער באמת מתחיל. וגם הבלבול של הרבה מאמנים. 

אני בוחרת לא להשתמש באיום או ענישה ככלי חינוכי. 
יש לי הרבה סיבות לכך, ביניהם כי זה לא נעים ולא הוגן עבור הכלב שלא בחר לגור איתנו ועכשיו הוא נאלץ להתמודד עם הרבה קשיים. למה שאוסיף לו עוד כאלה? ועוד בביתו שלו ממשפחתו שלו? ענישה היא לא כלי שאני רוצה לשים בידיים של בעלים, על אף שזה כלי מאוד יעיל.

אבל זה לא שהוצאתי ענישה מארגז הכלים שלי וכל היתר נשאר אותו דבר. קודם כל הענישה עדיין שם היא פשוט עמוק מאוד בארגז הכלים שלי, מחלידה לה. הענישה שנדחקה הותירה חור מאוד מאוד גדול. ענישה היא כלי מאוד יעיל ופחד הוא מוטיבציה מאוד חזקה. אז אם אני מוציאה כלי כל כך עוצמתי מארגז הכלים שלי, זה אומר שאני צריכה להוסיף 100 כלים אחרים. הכנסתי כל כך הרבה כלים שכל כלב מקבל את הכלי שהכי מתאים לו. עושים נסיונות, בודקים מה עובד ופותרים את הבעיה מהשורש. הביטוי ההתנהגותי לא מעניין אותי כמו שמעניין אותי מה שגורם לו.

הבהרה קלה על המילה ענישהכשאני אומרת ענישה אני מתכוונת לענישה חיוביתהוספה של גירוי פיזי לא נעים (תיקון ברצועה, צעקות, כל סוג של מגע פיזי לא נעים) בסיטואציה שבה הוא מתנהג ״לא יפה״. אם לא על זה חשבתם כשקראתם את המילה ענישה אז זה חמור מאוד כי זו ההגדרה של ענישה, זה לא עניין של פרשנות. ובתור מאלפי כלבים אתם אמורים לדעת את זה.

אני לא צריכה כלב שיציית לבעלים שלו כל הזמן, אני לא צריכה משמעת חזקה, אני לא צריכה שהכלב ידע את מקומו, ילך ברגלי, אני לא מעוניינת בקשר כזה עם הכלב וכך גם האנשים שפונים אליי. אני לא צריכה משמעת חזקה בשביל לפתור בעיות התנהגות. 

אני צריכה להוריד לחץ מהכלב, לעזור לו להתנהל אחרת בסיטואציות, לייצר הרגלים ומיומנויות שונות דרך אימון מקדים ועבודה הדרגתית. אני צריכה שהבעלים יבינו את הקושי של הכלב, יקבלו את הרגעים הקשים, יבינו שזה תהליך. 

בהרבה מקרים שינויים קטנטנים, דבר אחד קטן שהקשה על הכלב ועשה הכל יותר מאתגר נפתר והבעיות נפתרות יחד איתו. לפעמים הראש בראש עצמו מייצר בלאגן שאין בו שום צורך.

וכן, יש מקרים שהתהליך יהיה ארוך יותר ואפילו ידרוש התנהלות לכל חיי הכלב. לפעמים העבודה לבעלים תהיה קשה יותר. אבל לא לכל בעלים מתאים להלחם עם הכלב שלו על היררכיה במקום פשוט להנות ממנו בכרבול על הספה.

דרך העבודה הזו היא מעבר לדרך עבודה, היא גישה שלמה והוליסטית למערכות יחסים. עם החברים שלנו, בני הזוג שלנו, הילדים שלנו ואפילו עם עצמינו. זה הכל מתחבר ומסתעף ומשפיע. אין עוד מערכת יחסים בחיים שלנו שבה נרצה ״לתקן״ את השני בשביל לשנות את ההתנהגות שלו. גם עם ילדים זה כבר לא סביר למרות שפעם היה נהוג ברמת האלימות הפיזית. פעם חשבו שגם עם ילדים אי אפשר לדבר ב״הגיון״. היום פשוט לומדים את ההגיון של הילד

אין שום סיבה לייצר קשר כזה בין בעלים לכלב שלו. אוקיי אולי יש סיבות, כלב חייל ממושמע זה באמת מאוד נח. אבל מרגיש לי שנוחות שלי על חשבון הנוחות של הכלב שלי זה לא סביר. אבל זו אני. וגם הכלב שלי סופר ממושמע. אבל זו תוצאה רצויה של היחסים הטובים בינינו לא כי הוא פוחד לא להקשיב לי.

אני רוצה להגיד לכם שאני צופה שלאט לאט שהאילוף המסורתי ידחק הצדה, זה אולי יקח עוד דור או שניים אבל זה יקרה. העולם מתקדם לכיוון הומני, זו המגמה. יחד עם הטבעונות, גישות מקרבות בחינוך ילדים ושינויי תפיסה נרחבים על שוויון וכבוד ואיתם גם עולם האילוף, בקצב שלו. 

טוב עכשיו שעצבנתי מלא אנשים, אני שוב פונה לאלה שנגעתי אצלם בדיוק בנקודה הסקרנית

יש לי קורס מוקלט סופר מקיף שהועבר אונליין בלייב כקורס אילוף לבעלי כלבים ויצא שכמה מאמנים רכשו אותו ואמרו לי שזה נתן להם ממש הבנה הרבה יותר מעמיקה על הגישה. מסתבר שכל הקורס כולו די מסביר את הגישה ממש לעומק. יש גם פרק של בעיות התנהגות שהוא אמנם לא מעמיק אבל הוא כן עושה קצת סדר בכל מיני פרוטוקולים וכלים מאוד משמעותיים בגישה. 

זה לא בהכרח יחליף לימודים מקצועיים אבל אם אתם בכלל לא שם זה לפחות יתחיל לשנות את דרך ההסתכלות שלכם ויזלוג לתהליכים שלכם ואם אתם לומדים מפה לומדים משם אז זה יעשה לכם טונות של סדר בדברים.

או מה שאחת הבוגרות של הקורס כתבה לי אחריו 

מרגישה שתמיד היה לי ארגז כלים לעבודה עם הכלבים אבל הוא היה מבולגן נורא ולא יכולתי לגשת ולמצוא בו את מה שחיפשתי. בקורס בעצם עשיתי סדר בארגז הכלים שלי. עכשיו הכל מסודר ונקי. מחולק למגירות נגישות עם פתקים קטנים… זה נהדר!

זה קורס של 15 שעות של חפירות שלי מול מצגת. 250 שקלים בלבד. בתור מאמנים זה כלום בפיתה לעומת כמות הידע שאתם הולכים לקבל.

אנחנו גם מדברים על התפיסה של הכלב בגישה שלי, גם לומדים (ממש לעומק!) על פסיכולוגיה התנהגותית והתניות (קלאסית ואופרנטית), גם על אימון כלבים ולמידה של התנהגויות וגם על בעיות התנהגות. אם בא לכם לקבל מלא תוכן, סופר מקצועי, יש שיגידו שיש בו הומור, אז אני ממש ממליצה לכם לרכוש את הקורס. 

אני משאירה לכם לינק שיוביל אתכם ישר לפלטפורמה של הקורס (בסקולר של רב מסר) שם אתם יכולים לראות מצד ימין את הרשימה המלאה של השיעורים וגם יש כמה שיעורים פתוחים ללא תשלום שאתם יכולים להסתכל ולראות אם אתם מתחברים לוויב שלי.

ולכל אלה שעיצבנתי, סליחה. 

מאמרים נוספים בנושא