תקשורת כלבית – איך תדעו שהכלב שלכם בלחץ

סמינר החודש אוקטובר

״מה הכלב מכשכש?״
ללמוד את השפה הכלבית

כלבים מתקשרים עם הסביבה כל הזמן. התקשורת הכלבית עשירה וכל הגוף שלהם מדבר אותה. הם כל הזמן מביעים את התחושות שלהם – הפחד, השמחה, התסכול, הרצון וההמנעות. הם שקופים לגמרי ואנחנו יכולים ללמוד לראות מה הכלבים שלנו מרגישים ומה הם צריכים מאיתנו. כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה ללמוד את השפה שלהם ולראות מה הם אומרים לנו.

תקשורת כלבית - סימני לחץ\הרגעה

בואו נדבר רגע על לחץ
לחץ הוא אלמנט רגשי שקיים בכל מיני סיטואציות שמעוררות בנו רגש. לחץ הוא אלמנט שמופיע כשאנחנו מפחדים, לא בטוחים, מהססים אבל הוא יכול להופיע גם בזמן ציפיה, התרגשות ושמחה. אנחנו רוצים ללמוד מתי הכלב שלנו לחוץ אבל גם לשים לב למכלול הרגש שהוא נמצא בו. אני לא רוצה שתקראו את המאמר הזה ובכל פעם שהכלב יציג לכם סימן לחץ אתם תלחצו בעצמכם. לא תמיד תדרש מכם פעולה אבל תמיד טוב לראות את זה ולתת יותר תשומת לב לרצון של הכלב בתוך הסיטואציה.

אל תבהלו אם פתאום תקלטו שהכלב שלכם מציג המון סימני לחץ כל הזמן.
העולם שלנו הוא גדול ומפחיד ולא מובן גם בשבילנו. אז בשביל הכלב שלנו הכל בכלל מיסתורין אחד גדול. אנחנו לא בג’ונגל, הסביבה שלנו היא לא הסביבה הטבעית שבעל חיים נולד אליה. ולכן הכלב שלנו עלול להיות לחוץ בחלק גדול של היום. זה בסדר, לחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים. ישנם מצבים שנרצה רק להתבונן בו ולאפשר לו שליטה על הסיטואציה ויש מצבים שנרצה באופן אקטיבי לעזור לו להתרחק.

סימני לחץ לפעמים נחשבים גם סימני הרגעה כי בעזרתם הכלב מרגיע את עצמו ואת הסביבה שלו. סימנים אלה מאוד חשובים לתקשורת הכלבית כי הם מאפשרים לכלבים להעביר איתותים ברורים במהלך משחק או מתח.

סימני לחץ\הרגעה

יש לי הדרכת תקשורת מלאה! עם סרטונים!!
ליקוק שפתיים

סימן מאוד נפוץ שקורה המון, בעיקר בזמן תקשורת איתנו או עם כלבים אחרים. גם אנחנו לפעמים מתעסקים עם השפתיים כשאנחנו לחוצים. לכו תנו לכלב שלכם נשיקה ותראו אם הוא מלקק שפתיים. זה בסדר! זה לא אומר שאסור לנשק אותו רק לשים לב למידת הלחץ במינורית שמופיעה כשאנחנו מתקרבים אליו באופן בלתי צפוי. שימו לב לליקוקי השפתיים כשאתם כועסים עליו וכשהוא מתקשר עם כלבים אחרים.

תקשורת כלבית ליקוק שפתיים
פיהוק

הפיהוק הוא סוג של פריקת לחץ. פיהוק זה מעולה כי זה אומר שהכלב מרגיע את עצמו. גם הפיהוק יופיע לפעמים כשנדבר עם הכלב והוא לא יבין מה אנחנו רוצים ממנו. תוכלו לראות פיהוקים במשחק בין הכלבים בזמן שהעניינים מתחממים והכלבים מנסים להרגיע אחד את השני.

תקשורת כלבית פיהוק
הסתת מבט

אני לא רואה את זה, זה לא קיים. קרה לכם שראיתם ברחוב מישהו שלא רציתם להגיד לו שלום אז הורדתם מבט? אז כזה. המנעות פשוטה וברורה. תתקרבו לפנים של הכלב שלכם ותראו אם הוא מסית את המבט. אל תעלבו, גם אתם תזיזו ראש אם מישהו יבוא כל כך קרוב לפנים שלכם. אפשר לראות את זה המון בתקשורת בין כלבים, במצבים שאנחנו נוזפים בכלב ובזמן טיול תוכלו לזהות את זה כשהכלב שלכם יבחין במשהו שהוא לא בטוח לגביו. 

תקשורת כלבית המנעות
ניעור

הניעור הוא שרביט הקסמים של הכלב כשהוא רוצה לעבור הלאה ממצב מסוים. זה הדרך של הכלב להשיל מעליו את הרגע הקודם ולהיות בעכשיו. הכלב יתנער גם במצבים מלחיצים אבל גם במצבים יומיומיים. אחרי שתורידו ממנו רצועה, ביציאה מגינת כלבים, לאחר שינה, לאחר מפגש עם כלב, במהלך משחק וכשהוא צריך שנייה לעשות לעצמו ריפרש.

גירוד

התגרדות היא הדרך של הכלב לקחת פסק זמן מהסיטואציה. כלב יכול להתגרד גם כשיש לו פרעושים או בעיית עור שמפריעה לו אבל זה גם חלק בלתי נפרד מהתקשורת הכלבית. תנסו לשים לב אם הכלב שלכם עוצר להתגרד ברחוב כשאתם מושכים אותו לכיוון שהוא לא רוצה ללכת אליו. אולי בזמן שאתם כועסים עליו או אפילו בזמן משחק לא ברור. תאפשרו לכלב שלכם להתגרד כשהוא צריך, זה טוב לו.

ריור

הרבה פעמים כלב לחוץ ירייר בהגזמה. זה יכול להיות במהלך נסיעה ברכב או בהגעה למקום חדש או כשהוא נשאר לבד בבית וקשה לו. זה סימן די חד משמעי ללחץ ברמה יחסית גבוהה. אם אתם יודעים שהכלב שלכם נרגע מהר בסיטואציות כאלה אז היו שם לצדו עד שירגע. אם לא אז אפשר לשקול לקחת אותו משם או לעזור לו להרגע. אם מדובר בחרדת נטישה, הנה מאמר שיכול לעזור.

כבר ציינתי שיש הדרכה מלאה עם סרטונים?
התנשמות\הלחתה

אם הכלב לא חזר הרגע מטיול ארוך והוא מתנשם, כנראה שהוא לחוץ במידה מסוימת. אולי קצת, אולי הרבה. התנשמות זה סימן מטעה כי זה נראה שהכלב פשוט עייף אבל גם זה הדרך שלו להרגיע את עצמו. קצת כמו שאנחנו נושמים עמוק בזמן לחץ. זה טוב, זה אומר שאנחנו מנסים להרגע. חפשו סימנים נוספים כדי לבדוק עד כמה הכלב שלכם לחוץ והאם הוא צריך מכם עזרה.

תקשורת כלבית התנשמות
טונוס השרירים של הגוף

הגוף כולו יאפשר לכם לדעת את מצבו הרגשי של הכלב בשילוב עם סימני ההרגעה. ככל שהגוף של הכלב יותר רפוי, הוא יותר רגוע. ככל שהגוף של הכלב יותר קפוץ וקשיח, הוא יותר לחוץ. אז אם למשל הכלב שלכם שוכב על הגב רפוי לגמרי ומלקק שפתיים, אין סיבה לעשות מזה סיפור, הוא לא באמת כזה לחוץ. אם הוא שוכב על הגב וגופו נוקשה והוא מציג ליקוקי שפתיים ופיהוקים, כנראה שהוא די לחוץ וצריך קצת ספייס.

תקשורת כלבית היא שפה עשירה המורכבת מכל איברי הגוף והשילוב שלהם.
אי אפשר לראות רק סימן אחד ועל פיו להחליט איך הכלב מרגיש. צריך לראות את מכלול שפת הגוף בשביל להבין את התמונה המלאה. אבל לראות את הסימנים כשהם מופיעים זו התחלה טובה של למידת השפה. בקייטנות שהעברתי עשינו לילדים אתגר של להגיד בקול רם סימנים שהם רואים והם היו מקבלים על זה כוכבים. בסוף השבוע הילדים קלטו סימנים כל כך קטנים שזה היה מקסים. אז ממליצה אפילו להגיד בקול רם את הסימן שאתם רואים.

גינות כלבים זה אחלה מקום להתחיל לראות סימנים, גם אם זה לא הסטייל של הכלב שלכם, תעברו לבד ליד גינה ותסתכלו מבחוץ על הכלבים מפטפטים. זה פשוט מרתק. נסו לראות תקשורת כלבית בכל פעם שאתם רואים כלב עובר ברחוב, נסו לזהות את הסימנים ולאט לאט זה יהפוך להיות כמו בועות דיבור מעל הכלבים ופתאום תבינו אותם. זה קסום.

הבנת הכלב שלכם ברמה הזו פותחת לכם דלת להתנהל איתו בצורה כזו שתעלה לו את הבטחון ואת האמון בכם. קראו עוד על הבטחון העצמי של הכלב.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”

רוצה להבין כלבית לעומק?

מאמרים נוספים בנושא

Cart
  • No products in the cart.