שבירה ויצירה של הרגלים

סמינר החודש אוקטובר

״מה הכלב מכשכש?״
ללמוד את השפה הכלבית

אנחנו לא מאוד שונים מכלבים מבחינת התנהגות יומיומית. לכולנו יש את ההרגלים שלנו, הגוף שלנו מסגל את ההרגל לאחר שאנחנו עושים את אותו הדבר שוב ושוב. למה לבזבז אנרגיה בהחלטות כל פעם מחדש? ההרגל מאפשר לנו פשוט לעשות בלי לחשוב. חסכון באנרגיה זה אחד הדברים שמניעים אותנו כיצורים חיים וכל זה בלי שאנחנו בכלל מודעים לכך.

בשנה הראשונה לחייו של הכלב, הגור הקטן מגלה את העולם לראשונה. הוא חווה דברים חדשים, מפתח העדפות, רצונות, פחדים, חי שגרה מסוימת ומתחיל לייצר לעצמו הרגלים אשר ילוו אותו לבגרות. חלקם ישתנו באופן טבעי עם שינויי סביבה וחלקם ישארו כל חייו.

מהו בכלל הרגל?

הרגל הוא בעצם התנהגות שאנחנו עושים שוב ושוב, בדרך כלל לאחר טריגר קבוע, שמתגמלת אותנו באופן כלשהו ומרוב שאנחנו חוזרים עליה, היא כבר באה באופן אוטומטי ללא יותר מדי מחשבה.

גם אנחנו, כמו כלבים, חיות של הרגלים.
ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו מתיישבים על הרגלים מסוימים אותם אנחנו עושים על “טייס אוטומטי”.

 • צחצוח שיניים ושגרת טיפוח יומיומית
 • עישון סיגריה אחרי האוכל\ שתיית קפה בבוקר
 • הרמת הנייד ברגע של שקט
 • כסיסת ציפורניים
 • נהיגה הביתה
 

כל אחד מהדוגמאות האלה הם הרגלים שסיגלנו עם הזמן על ידי חזרתיות. האם פעם נסעתם לכיוון הבית בלי לשים לב, למרות שבכלל תכננתם לנסוע למקום אחר?

יש לנו עשרות הרגלים אותם אנחנו מתרגלים בלי לשים לב יום יום שבוע שבוע וההתנהגויות האלה מתקבעות. יש הרגלים טובים ובריאים ויש הרגלים שפחות. יש לנו את הכח לשבור הרגל ולבנות חדש, אם אנחנו מבינים מה הוא ההרגל ואיך הוא מתנהג.

ההרגלים של הכלבים שלנו בדרך כלל משרתים אותנו כי הם מתיישרים עם השגרה שלנו. ללכת לישון בשעה מסוימת, לאכול בשעות מסוימות, לצאת לעשות צרכים בזמנים מסוימים. הם מתרגלים לזמנים שבהם אנחנו פנויים להם ולזמנים שבהם אנחנו לא. הם מתרגלים לכל דבר שחוזר על עצמו שוב ושוב באופן עקבי וללא סימני שאלה. אבל הם מתרגלים גם לדברים שאנחנו פחות אוהבים.

 • למשוך בטיולים
 • לקפוץ על אנשים
 • לעשות צרכים בבית
 • לעלות על הספות
 • לנבוח בזמן הכנת האוכל
 

כל אלה דוגמאות להרגלים, התנהגויות שחוזרות על עצמן והופכות להרגל שגרתי של הכלב. משהו שקורה באופן אוטומטי. לפעמים אנחנו רואים התנהגות בעייתית אצל הכלב שלנו ואנחנו כועסים עליו פעם או פעמיים ומצפים שיקרה איזה שינוי אבל מי כמונו יודע כמה קשה זה לשבור הרגלים? הקמנו גופים שלמים בשביל שיעזרו לנו להגמל מהרגלים מסוימים. קשה לנו לשבור הרגלים וזה עוד כשאנחנו מבינים ורוצים לשבור את ההרגל. לכלב שלנו אין צורך לשנות את ההתנהגות שלו ולכן זה תלוי בנו להעביר אותו “גמילה” בצורה נעימה ומכבדת, אחרי הכל, אנחנו אלה שאפשרנו להרגל להתרחש.

שבירת הרגלים ויצירת חדשים

לפעמים זה לא מספיק רק לשבור את ההרגל ולהפסיק את ההתנהגות. אם אנחנו רוצים להגמל ממאכלים עם גלוטן, יעזור לנו לבנות תפריט של מאכלים אחרים. אם אנחנו רוצים להגמל מעישון סיגריה אחרי האוכל, יעזור לנו לסגל הרגל אחר בסיום הארוחה. אם אנחנו רוצים שהכלב שלנו יפסיק למשוך, יעזור אם נלמד אותו ללכת יפה (תיקונים ברצועה לא נחשבים ללמד ללכת יפה). אם אנחנו רוצים שהכלב יפסיק לעשות צרכים בבית, יעזור לנו להרגיל אותו לעשות צרכים רק בחוץ (על ידי טיולים מרובים בתור התחלה).

הכל נשמע טוב ויפה וקלי קלות אבל במבחן המציאות מה קורה?

בגלל שהרגל הוא אוטומטי ולמעשה קורה מעצמו בלי התערבות מחשבתית שלנו, כל עוד לא נטמע הרגל חדש, ברגע קטן של חוסר תשומת לב אנחנו עלולים ליפול להרגל הישן. ברגע אחד רגשי אנחנו נאכל את הבורקס, נדליק את הסיגריה ושלא נהיה על זה, גם הכלב שלנו יחזור למשוך וכן, יעשה שוב פיפי בסלון.

אנחנו חייבים להבין את כוחו של ההרגל כדי שנוכל להמשיך ולהיות עקביים למרות שיש רגרסיות בדרך. אף תהליך של חינוך לצרכים לא מתחיל ועולה בקו ישר עד שהבעיה נפתרת. אף כלב לא לומד ללכת יפה ברגע. אם הכלב שלי רגיל לעלות על הספה כבר 5 שנים ופתאום קניתי ספה חדשה ואני מעדיפה שלא, יש פה הרגל שצריך לשנות. וזה לא יקח לילה רק כי החלטנו.

דברי איתי תכלס, למה את מתכוונת בשינוי הרגל?

ניקח את הדוגמא עם הספה –

 • כלב רגיל לעלות על הספה, קניתי ספה חדשה ולא מתאים לי יותר. עד פה הכל טוב.
 • אני קודם כל רוצה לשבור את ההרגל. זה אומר, לא לאפשר עליה על הספה בצורה עקבית וכשאני לא נמצאת בבית, אני אמנע גישה פיזית לספה.
 • בו בזמן, אני אייצר הרגל חדש. אני ארכוש או אייצר מיטה איכותית ונפלאה לא פחות מהספה ואכוון את הכלב לשם בכל פעם שבא לעלות על הספה. גם אם זה קורה 20 פעמים.
 • אני אמשיך ככה במשך כמה חודשים עד שאני אראה שכבר תקופה ארוכה אין נסיונות לעלות על הספה ויש בחירה עקבית במיטה החדשה.
 • אני אדע שכל עוד ההרגל החדש של לישון על המיטה לא נטמע לחלוטין, הכלב פתאום יכול להחליט לעלות על הספה ולכן אני לא אכעס אם זה יקרה אלא אחזור חזרה לתקופה מסוימת למניעת גישה מוחלטת לספה.
 

זו אומנם דוגמא פשוטה מאוד אבל היא מגלמת בתוכה את השלבים הבסיסיים שנעבור כמעט עם כל הרגל שיש לכלב שלנו שנרצה לשנות. יש הרבה דרכים לשבור ולייצר הרגלים חדשים גם בלי להשתמש בכח או איום. חשוב שנבין שאת רוב ההרגלים שאנחנו לא אוהבים אנחנו יצרנו במו ידינו. וכמו שיצרנו את אלה, נוכל לייצר חדשים בעזרת מודעות למהלכים שלנו מול הכלב.

 

 

מאמרים נוספים בנושא

Cart
 • No products in the cart.