למה לא להביא כלב?

כשאנחנו חושבים להביא כלב, בכל מקום מספרים לנו כמה נפלא זה לגדל כלב, כמה הם מביאים אור לחיים, משמעות, אהבה. מונים בפנינו את היתרונות המשמעותיים באימוץ כלב, כמה טוב זה יעשה לנו וכמה טוב זה יעשה לכלב. האמת, כולם צודקים. כל הדברים ששמעתם נכונים. כשזה מתאים. כשזה לא מתאים, ההיפך הוא הנכון ובסוף כולם סובלים. אז במאמר הבא לא תקראו על הפרחים והפרפרים שכלבים מביאים איתם אלא בדיוק למה לא כדאי שתביאו כלב.

כמובן שאני לא מנסה להניע אתכם מלהביא כלב הביתה, אם החלטתם שזה נכון לכם אז לכו על זה. אבל אם אתם על הגדר, מתלבטים, לא בטוחים או לא באמת חשבתם על זה עד הסוף, הנה כמה דברים שכלב מגיע איתם בעסקת חבילה ל10-15 שנים הקרובות.

  • אם בחרתם להביא גור, תתכוננו לדברים חביבים בשנה הקרובה כמו צרכים בבית, נשכנות, הצקות, הרס, משיכות בטיולים, קפיצות והתרגשות שיא כל הזמן. בהתנהלות נכונה אפשר להפחית את התופעות האלה אבל הכל טבעי ותקין והשנה הראשונה לא פשוטה גם כשעושים הכל נכון. צריך סבלנות והבנה של המצב ובסוף עוברים את זה.
  • עלות כלכלית – מלבד ההוצאות הראשוניות של סל אימוץ או קנייה, חיסונים, מיטה, צעצועים וכו (לרשימה המלאה לכלב חדש בבית) יש גם הוצאות שוטפות כמו מזון, חטיפים, וטרינר, טיפוח (בסוגי פרווה מסוימים), חינוך (אם תבחרו להיעזר באשת מקצוע). מעבר להוצאות השוטפות יש גם בלתמים שיכולים להיות יקרים מאוד כמו פציעה או מחלה, מזונות רפואיים לכלבים רגישים, אלרגיות וכו. להחזיק כלב יכול להיות מאוד יקר וזה שיקול מאוד חשוב.
  • הילדים לא הולכים לטפל בכלב, לא כמו שהם מבטיחים ולא לכל חייו. הילדים שלכם באמת מתכוונים לזה כשהם מבטיחים לכם שהם יעשו הכל. אבל כוונות לחוד ומציאות לכוד ובמציאות סדרי עדיפויות של ילדים משתנים במהרה. הם מתבגרים, נהיות להם התחייבויות לימודיות, חברתיות, מתי שהוא הם מתגייסים והכלב ילווה אותם בכל זה אבל להם לא תמיד יהיה את הזמן או הרצון להתעסק איתו. אם אתם מחליטים להביא כלב בשביל הילדים זה בסדר כל עוד אתם מבינים שבמוקדם או במאוחר האחריות כולה תיפול עליכם ואתם חייבים להיות מוכנים לזה. זה שובר את הלב של כל המעורבים כשמביאים כלב ואז מחזירים אותו ועדיף מראש להבין למה נכנסים כדי לא להתאכזב.
  • לא בטוח שתקבלו את כלב החלומות שלכם. אם אתם חולמים על הכלב שהיה לכם בילדות או הכלב שראיתם בסרט או הכלב המושלם של השכן, תקחו בחשבון שכל כלב הוא עולם ומלואו. יש להם אופי משלהם, רצונות וצרכים שונים והתנהגויות אחרות. גם בעזרת אילוף ואימון יש גבול לכמה אפשר לשנות כלב נתון. תקחו בחשבון שכשאתם לוקחים כלב אתם לוקחים כלב מסוים וזה יהיה הכלב שלכם עם כל מי שהוא. תהיו פתוחים ללהכיר אותו ואל תמהרו להכניס אותו לתבנית שאתם חולמים עליה. אפשר לקרוא עוד על איך לבחון אופי של כלב
  • אתם צריכים להיות בבית לפחות 3 פעמים ביום ולא להיעדר מהבית ליותר מ8-9 שעות ברציפות. לצאת איתו למינימום 3 טיולים ביום, להתעסק איתו, לבלות איתו. כלב זה לא בובה שמביאים רק בשביל שתהיה ברקע. כלב זה ישות חיה בפני עצמה שצריכה את תשומת הלב שלכם בחלקים מהיום, כל יום. הכלב שלכם ידרוש מכם זמן ומחויבות לחזור אליו כל יום, לדאוג לטיפול שוטף. אם אתם אוהבים לישון בספונטניות מחוץ לבית או אוהבים לקום ולטייל, לא בטוח שכלב זה מה שמתאים לכם. ואם אתם חולמים על כלב שיכול ללוות אתכם בהרפתקאותיכם, קראו שוב את הסעיף הקודם.
  • כל בני הבית צריכים לרצות אותו. אם יש בן או בת בית אחת שמתנגד בתוקף זה לא יעבוד. יש מקרים קסומים שבהם בן הבית המתנגד מתאהב מעל הראש בכלב. במקרים האחרים זה משפיע לרעה על כל האוירה בבית ועל מערכות היחסים בין בני המשפחה. גם הכלב מרגיש כשלא רוצים אותו וזה משפיע על ההתנהגות שלו. תוודאו שכולם שלמים עם ההחלטה הזו לפני שעושים את ההימור הזה.
  • כלב זה התחייבות ל10-15 שנים הקרובות. האם אתם יודעים מה יהיה אתכם בתקופה הזו? אם יש הרפתקאות בעתידכם הקרוב, לא בטוח שכלב ישתלב טוב בחוויה הזו. אל תקלו ראש בהחלטה הזו.
 

כלב יכול להיות חבר נפלא, מלווה קסום, להוסיף לנו אור לחיים, להפיג את הבדידות שלנו, לחזק את הקשרים שלנו ולעשות עוד המון דברים שיעלו את איכות החיים שלנו. אבל להביא כלב זה גם לקחת אחריות על יצור חי אחר עם כל המשתמע מכך. זה להיות מבוגר אחראי, לדאוג לו ולטפל בו, להיות שלו גם כשהוא לא מתיישב עם הרצונות והציפיות שלנו. ובלא מעט מקרים זה בסוף דווקא מוריד את איכות החיים. תחשבו על זה טוב טוב.

 

חשבתם על זה והחלטתם כן להביא כלב? הנה מאמר שיעזור לבחור

מאמרים נוספים בנושא