כלבים וחתולים ומה שביניהם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
המודעות על מערכת היחסים בין כלבים וחתולים מתחלקת בין המיתוס – כלבים שונאים חתולים ורוצים להרוג אותם, לבין המציאות – כלבים יכולים לנהל סוגים שונים של מערכות יחסים עם חתולים כי מדובר בסך הכל ב2 יצורים חיים והדינמיקה ביניהם תלויה בכל מיני דברים. אין לכלבים משהו ספציפי נגד חתולים. הם לא נולדים שונאים חתולים מעצם היותם. הם לומדים את זה במהלך החיים שלהם, ברוב המקרים על פי ההתנהלות שלנו בסביבת חתולים.

בעלי חיים שואפים להסתדר בעולם הזה וזה כולל להסתדר עם יצורים אחרים שנמצאים בסביבתם.
זו נקודת ההתחלה של כל כלב מול חתול לפני שהוא מתחיל לצבור חוויות וללמוד מה הוא מרגיש לגביי זה ואיך הוא מתנהג בסביבה של זה. 

כלבים וחתולים

למה כלבים מתקרבים לחתולים?

 1. הכרות\חקירה
  הכלב ירצה לרחרח את סביבת החתול וגם אותו, יתקרב לאט לאט ומצד לצד תוך כדי רחרוח. יתבונן בחתול בשביל להבין את התקשורת שלו, אם החתול יתן סימן מרחיק הכלב כנראה יבהל ואולי ינבח או ינסה לברוח. ככל שהיצור יותר מסתורי, הכלב ימשיך להתעניין בו. החקירה חשובה מאוד לכלב כדי להרגיש בטחון וגם בשביל לפתח אדישות. מניעת חקירה של חתולים מהכלב עלולה להזין את הטירוף שלו כלפיהם.
 2. משחק
  הכלב ירוץ לכיוון החתול בגוף רפוי או בקידות משחק מצד לצד. הוא ינסה להכניס את החתול למשחק על ידי נשיכות באויר ונביחות קטנות. זה עלול להבהיל חתולים מסוימים והם עלולים לנסות לשרוט. חשוב שהכלב ילמד את התקשורת המרחיקה הזו כדי שידע עם איזה חתולים הוא יכול לשחק ועם איזה לא.
 3. רדיפה
  כשכלבים רואים משהו זז במהרה, יש להם דחף עז לרדוף אחרי זה. ככה הם בנויים. זה לא כי הם שונאים דווקא חתולים, קרוב לוודאי שהם ירדפו גם אחרי ילדים רצים. אם הרשמים היחידים שלהם מחתולים זה שהם רצים מהם, הם תמיד ישאפו לרדוף אחריהם. זו למידה שמתרחשת מעצמה ולאט לאט מתעצמת עם הזמן. אנחנו הרבה פעמים טועים לחשוב שאם הכלב שלנו היה יכול לתפוס את החתול הזה הוא היה הורג אותו. אבל מרבית הכלבים הם חננות לאללה ואם הם היו רודפים אחרי חתול והוא היה עוצר, כנראה שהם היו עוצרים בעצמם ונסוגים אחורה, אולי בנביחות. ישנם כלבים שהם יותר ציידים וכן מסוגלים וגם יהרגו חתול אם תהיה להם ההזדמנות, אבל הם לא רוב, הם מיעוט.
 4. ציד
  הכלב ירוץ לכיוון החתול עם טירוף בעיניים. אם יזדמן לו לתפוס חתול הוא יתפוס וינער ואולי גם יהרוג. ברוב המקרים מדובר ביצר גנטי אך בחשיפה נכונה לחתולים בגורות אפשר לעקוף את זה לחלוטין. גם כלב ציד יכול לחיות בכיף עם חתול ביתי שהוא מכיר רק שחייבת להיעשות הרגלה וחשיפה מאוד מבוקרת וקשובה. אם הכלב שלכם הרג חתול בעבר, לא הייתי מנסה ללא ליווי של אשת מקצוע מתאימה.ו
יש כמה דברים שחשוב להבין על מערכות יחסים בין כלבים וחתולים –
 • כלבים בדרך כלל מקבלים את ההצגה הראשונה שלהם לחתולים בגורות.
  בזמן הגורות הם סקרנים מאוד ובעיקר רוצים לחקור את היצור החדש הזה. הדרך שבה אנחנו מגיבים ומאפשרים או לא מאפשרים לכלב שלנו להכיר חתולים תשפיע עמוקות על הדרך שבה הוא מתנהג מול חתולים בטיולים. האם אפשרנו לו להתקרב לחתולים וללמוד את השפה החתולית או שמה גוננו עליו והרחקנו אותו מכל חתול בסביבה?

  כשמתאפשר לגור צעיר להתקרב לחתולים, לרחרח אותם, להבין את הסימנים שלהם הוא מקבל הכרות עם החיה הזו. יכול להיות שהם ירצו לשחק עם חתולים ואולי הם יפתחו אליהם אדישות אבל הם ידעו מה הם מרגישים לגביהם. נכון שהמפגש מדאיג אבל לחתולים יש תקשורת מאוד ברורה. החתול יבקש מהגור מרחק בצורה האופיינית לו ואם הגור לא יקשיב החתול יכעס ואולי ישרוט. זה השיעור הכי חשוב שגור קטן יכול ללמוד – סימני הרחקה של יצור אחר. בגלל שיש סכנה ממשית שהגור יחטוף שריטה חמורה, אנחנו לא מאפשרים את זה והחתול נשאר יצור מסתורי שהכלב נשאר סקרן לנצח לגביו.

  אם יש לכם גור ואתם חוששים לאפשר לו לחקור חתולים, אני מבינה את החשש ואכן יש פה סיכון. ולמרות הסיכון אני מעודדת אתכם כן לאפשר את התקשורת הזו עם חתולים מסוימים. אפשרו לגור להתקרב בקצב שלו לחתול שנראה סקרן ורגוע תוך שמירה על רצועה רפויה. זכרו שהחתול תמיד יכול פשוט לברוח משם אם הוא רוצה. הדבר הקטן הזה שתעניקו לכלב שלכם יכול לחסוך לכם חיים שלמים של רדיפה אחרי חתולים.

 • חתולים ביתיים זו חיה אחרת לגמרי.
  ייתכן שהכלב שלכם מתנהג אחרת לחתול הביתי ולחתולי רחוב, יתכן שהחתול הביתי לימד את הכלב שחתולים זה אחלה, אולי אתם מודאגים מהקשר בין הכלב והחתול שלכם ואולי אין לכם חתול ואתם רוצים להביא אבל הכלב שלכם רודף אחרי חתולים ברחוב ואתם חוששים.

  חשוב להבין שיצורים חיים שחיים לצד זה באותו בית ישאפו להסתדר. הם ילמדו את השפה אחד של השני, את הגבולות אחד של השני וימצאו את הדרך לחיות יחד. אולי לא יהיו החברים הכי טובים אבל אולי כן. חשוב לשים לב שלכל אחד יש מקום אליו הוא יכול לגשת שלשני אין גישה אליו – בעיקר שיהיה לחתול איפה להסתתר. אם אתם רק מכניסים חתול חדש, כדאי להתייעץ עם אשת מקצוע על איך להכיר ביניהם. אני אישית דוגלת במינימום התערבות כל עוד אף אחד לא נפגע או במצוקה.

כלבים וחתולים
 
 • כלבים וחתולים יכולים להיות החברים הטובים ביותר.
  אם מאפשרים להם ערוץ תקשורת פנוי להכיר וללמוד אחד את השני, הם יכולים ליצור קשר מדהים. בוודאי שזה מלחיץ שהם יפגעו אחד בשני אבל צריך להבין שהמניעים שלהם מלכתחילה הם בדרך כלל להסתדר ולא לפגוע. מלבד בעלי חיים תוקפניים שזה בדרך כלל מאוד ברור שהם כאלה, אין סיבה שהם יתקפו אחד את השני. לפעמים תקשורת מרחיקה יכולה לפצוע ברמה מסוימת. כלבים נותנים ביס אזהרה באויר שיכול לשרוט בלי כוונה וחתולים מפליקים עם היד והציפורניים וגם זה יכול להשאיר סימן.

  הגישה שלי היא פחות מגוננת ויותר מאפשרת תוך הבנה שביותר חופש יש יותר סיכון אבל גם יש את היתרונות של החויות החדשות, קשרים שנוצרים וחיים מלאים יותר. חשוב מאוד שכל הורה לכלב יתנהל בצורה שמרגישה לו בנח ואני לא מעודדת אתכם לעשות דברים שמאוד מלחיצים אתכם כי זה גם יעבור לכלב. מצאו את האיזון שעובד לכם בין גוננות לאיפשור ותדעו שאתם יכולים גם לסמוך על הכלבים והחתולים שגם הם יודעים להסתדר ולעשות בחירות טובות.

 • כל חתול וכל כלב הוא עולם ומלואו עם אופי וחוויות משלו.
  חלקם יסתדרו מצוין וחלקם יסתדרו פחות מצוין. כלב יכול להסתדר עם חתולים מסוימים ולנבוח על חתולים אחרים. אולי בטיול החתולים לא יזיזו לא ודווקא בסביבת הבית כן או ההיפך. יש כלבים שינסו לשחק עם כל חתול ויש כלבים שרק עם חתולי סגולה שהם מכירים היטב.

  אל תתייגו את הכלב שלכם כבהכרח אוהב או שונא חתולים. כל חתול הוא אחר ואינדיווידואל ומתקשר בצורה מסוימת. אולי יש חתולים שהכלב שלכם דווקא לא ינבח עליהם ולא ירדוף אחריהם. אם המצב לא מאוד גרוע (הכלב נדלק על כל חתול שהוא רואה ואין עם מי לדבר), אולי שווה לנסות לאפשר יותר תקשורת עם חתולים ממה שאתם מאפשרים.

איך להתמודד עם כלבים וחתולים בטיולים

 • קודם כל אם נראה שחתול בא לתקוף את הכלב שלכם,
  אם הוא קטן תרימו אותו על הידיים ואם הוא גדול תעמדו בין הכלב לחתול אם אתם יכולים. תנסו לעשות קצת מהומה ולהבריח את החתול כמה שיותר מהר. חתולה ששומרת על גורים קטנים בקרבת רחוב עלולה לקפוץ משום מקום וזה מאוד מבהיל וטראומטי. בדרך כלל הכלב יתגבר על הטראומה לפניכם. תנסו לא להכליל, לא כל החתולים משוגעים (בלי לפגוע), דברים כאלה יכולים לקרות ואז ממשיכים הלאה. נסו לא לשדר לכלב שלכם פחד בכל פעם שאתם רואים חתול.
 • אם הכלב שלכם מגיב יחסית במתינות לחתולים
  ואתם דווקא כן רוצים לאפשר לו יותר תקשורת אז תנו לו להוביל את המהלכים. כשהוא רואה חתול עצרו במרחק צעד אחד לידו (לא מאחוריו ולא מלפניו), תוודאו ושהרצועה רפויה (מחייכת ולא מתוחה, אם אתם עם פלקסי, תנעלו אותה ותורידו מהמתח ואני ממש ממליצה להחליף לרצועה רגילה) ותאפשרו לכלב שלכם להוביל את המהלך. אם הוא מתרחק תתרחקו יחד איתו, אם הוא מתקרב תתקרבו יחד איתו. חשוב מאוד להיות כל הזמן בהיכון כי אם החתול יחליט לרוץ משם, הכלב ירוץ אחריו אז תהיו מוכנים לזה. כשהוא מוכן לזוז משם תהיו מוכנים לשים לב לזה ולהתחיל להתרחק כדי לאפשר לו לצאת מהסיטואציה בקלות. שבחו את הניעור שבא אחרי האינטראקציה הזו.
 • אם הכלב שלכם כבר מוטרף על חתולים, זה לא יהיה פשוט.
  צריכה להיעשות פה עבודה. אני אתן לכם טיפ על רגל אחת אבל אם המצב חמור אז לא בטוח שתוכלו לעשות את זה לבד. ככל שהוא יותר נסער כשהוא רואה חתול וככל שלוקח לו יותר זמן להרגע, כך יהיה קשה יותר לשפר את המצב. אבל עקביות מביאה תוצאות אז תנסו. תתחילו לקחת אתכם חטיפים לטיולים ומדי פעם תגידו את המילה “חתול!” ותתנו לכלב חטיף. בלי שיש חתול בסביבה. תמשיכו ככה אפילו שבוע בכל טיול ותראו שהוא מתחיל להגיב יותר ויותר בשמחה למילה חתול ושהוא ממש בא אליכם לקבל את החטיף. כשזה עובד טוב, תנסו לתפוס את שניה שהוא קולט חתול (בהתחלה עדיף עם חתולים רחוקים יותר) ותגידו “חתול!” ואז תתנו לו חטיף. אם הוא שוב מסתכל על החתול תעשו את זה שוב. ככה כל פעם שהוא מסתכל על החתול. אם נראה שהוא נרגע אפשר לנסות ללכת איתו משם. אם לאורך זמן נראה שהוא מצליח יותר להתנתק מהחתול בשביל החטיף, אפשר לעשות את זה עם חתולים יותר ויותר קרובים. בסופו של דבר עם עבודה נכונה ועקבית לאורך זמן (כמה חודשים טובים) אפשר גם להגיע למצב שאפשר להתקרב לחתולים מסוימים. תהיה רגיעה מסוימת, הכרות מסוימת עם הדבר. החלק הקשה ביותר זה העקביות והדיוק. מאוד ממליצה לקרוא לאשת מקצוע בשביל ללוות את התהליך הזה.
 • יש כלבים שגם כשמאפשרים להם להכיר ולתקשר הם עדיין לא מתרגלים לחתולים.
  כלבים ברמת התרגשות גבוהה יותר יתקשו לשמור על איפוק מול יצור שיש לו פוטנציאל לרוץ מולם או להיות חבר למשחק. יש כלבים שהתקשורת המרחיקה של החתול תתסכל אותם ותגרום להם לנבוח עליהם עוד יותר. לפעמים בהגעה לגיל מסוים הטירוף הזה קצת יורד ומופיעה אדישות מסוימת. כדאי ללמד את הכלב לבוא אתכם כשאתם מבקשים, עבודה עם חטיפים בטיולים תעזור לכם מאוד לקבל יותר קשב ממנו.
כלבים וחתולים

כלבים וחתולים הם אמנם בעלי חיים שונים עם שפה אחרת ותרבות אחרת
אבל בדיוק כמונו הם יכולים ללמוד תרבויות שונות ושפות שונות ולתקשר מצוין גם עם בעלי חיים שהם עולם אחר לגמרי. מילת המפתח פה היא הכרות ואיפשור עד כמה שניתן. תמצאו את גבולות הסיכון שאתם מוכנים להתקרב אליהם, תזהו את הצורך של הכלב מול החתול (הכירות, משחק, רדיפה, ציד) ותמצאו את הדרך הנכונה בשביל הכלב שלכם להתנהל מול חתולים. מיאו

כל התמונות והסרטונים במאמר באדיבות חברי קבוצת הפייסבוק שלי  “מדברים כלבית”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים בנושא

Cart
 • No products in the cart.