חוש הראייה של הכלב

סמינר החודש אוקטובר

״מה הכלב מכשכש?״
ללמוד את השפה הכלבית

את זוג המשקפיים הראשון שלי קיבלתי בכיתה ג'. נסענו לארוחה משפחתית, ביקשו ממני להקריא שלטים בדרך ולא ראיתי כלום. באותו רגע נסענו לחנות משקפיים ומשם יצאתי... משקפופרית! אני זוכרת את הימים הראשונים עם המשקפיים. כל הזמן הנמכתי והרמתי, הנמכתי והרמתי. לכל כיוון שהסתכלתי הייתי חייבת לראות את ההבדלים בין מטושטש לחד. עד אותו רגע ראיתי עולם מטושטש ואפילו לא ידעתי את זה, אפילו לא ידעתי שאני לא רואה כמו שאחרים רואים.

מליון שנה עברו מאז, גם ניתוח לייזר היה ואני עדיין זוכרת את חווית ההשוואה הזו. את ההבדל המטורף בין עם לבלי. אנחנו יצור שמסתמך בעיקר על העיניים בשביל לקבל מידע מהסביבה. העולם שלנו די מותאם לראייה. כל דבר אחר דורש התאמות מיוחדות. אז לראות מטושטש זה בעיה. את לא מזהה פרצופים (ואנשים נעלבים!), את לא יכולה לקרוא שלטים, אי אפשר לראות טלויזיה ממרחק של יותר ממטר ובים אין סיכוי שתוכלי לוודא שלא גונבים לך את התיק.

אולי תתפלאו לגלות שככה עובד חוש הראייה של הכלב באופן טבעי (בערך).
כלבים לא רואים חד למרחקים כמונו. הם רואים אחרת. דברים מטושטשים יותר, הם יותר מתקשים לזהות פרטים, להבחין בין צבעים ובקושי שמים לב עצמים שלא זזים בכלל. הם גם לא באמת מזהים את הפנים שלנו ממרחק. הם יותר מזהים את הצללית והתנועה שלנו. כן יש להם יתרונות מסוימים עלינו כמו ראייה של תנועה במרחק או ראיית לילה. אבל רוב הזמן, הם רואים די חרא. 

אבל זה לא אומר שרע להם עם זה. זה לא אומר שהראייה שלהם לא טובה, היא בדיוק כמו שהיא אמורה להיות. כי כלבים לא אמורים לקבל את כל המידע מהעיניים. כי יש להם איבר חשוב יותר שמתפקד טוב יותר מהעיניים. וזה האף.

האף של הכלב מספק לו את רוב המידע שהוא צריך. הוא למעשה “רואה” את העולם עם האף. חוש הריח של הכלב חזק משלנו פי 44!! על 55 נוירוני ריח שיש לנו, לכלב יש 220 (!!!) נוירונים כאלה, כולם מוקדשים לריח. אנחנו בכלל לא מסוגלים לתפוס כמה הכלב יכול להבין מרחרוח אחד קליל.

לא רק שהכלב מריח הרבה הרבה יותר טוב מאיתנו, הוא גם הרבה יותר טוב בלזהות ולהבדיל בין הריחות האלה. גם החלק במח שמוקדש לעיבוד ריחות גדול משלנו (באופן יחסי) וגם יש לו עוד מעבדה נפרדת אליה הוא שולח ריחות לזיהוי מתקדם. כלבים יכולים להריח דברים שאנחנו לא יכולים לראות בכלל. כלב יכול ללמוד לזהות סרטן בגוף האדם, התקף אפילפסיה לפני שהוא מתרחש ואת השינויים ההורמונלים שמגיעים עם הריון. זה די מטורף… למאמר המלא על חוש הריח של הכלב.

חוש הריח

אז בפעם הבאה שאתם מאבדים סבלנות אחרי 20 דקות של עצירות רחרוחים בטיול, זכרו שכמו שאנחנו צריכים להסתכל ולראות כדי לדעת מה קורה מולנו, הכלב צריך לרחרח בשביל זה (זה גם סבבה לאבד את הסבלנות כן? אבל כשיש זמן, תנו לזה להיות). וכשאתם לא מבינים למה הכלב נובח על איש עם ארגז שעובר ברחוב, זכרו שהוא כנראה רואה צללית מאוד מוזרה שהוא לא רגיל לראות בדרך כלל. ככה לא נראים אנשים…

ובכלל, זכרו שהכלב שלכם תופס את המציאות בדרך שונה ממה שאתם תופסים. כשאתם יוצאים איתו לטיול, מה שאתם חווים ומה שהוא חווה אלה דברים אחרים לגמרי. נצלו את התקופה הזו כדי לחוות את העולם דרך האף של הכלב שלכם. תראו את הצורך שלו לרחרח ותראו איך אחרי שהוא מבין מה הוא רחרח הוא עובר הלאה. תראו איך הוא מפעיל את האף כשהוא נבהל קצת או כשהוא לא בטוח. תראו איך הוא מתקשר עם כלבים אחרים בעיקר עם האף. זה מרתק לצפייה!

מאמרים נוספים בנושא

Cart
  • No products in the cart.