הכלב עשה לי פיפי על המיטה

נכנסתם לחדר השינה ומצאתם שלולית של פיפי. על המיטה. זעזוע! אתם מנסים לחשוב, מה קרה? מה יכל לקרות? למה שהוא יעשה את זה? ואתם מגיעים למסקנה שהוא כנראה מעניש אתכם על משהו.

אולי הוא כועס שהשארתם אותם לבד בבית? אולי התעלמתם ממנו? אולי יצאתם לטיול קצר מהרגיל והוא נוקם בכם? אולי חזרתם מאוחר הביתה? יש הרבה דברים שהכלב שלנו יכול לכעוס עלינו בגללם.

העניין הוא שלעשות פיפי על המיטה שלנו זה עונש מורכב יותר ממה שנדמה לכם.
אצלינו זה מאוד פשוט – אנחנו כועסים על מישהו, חושבים משהו שיבאס אותו, מחכים לרגע הנכון ועושים את זה. רק שיתחרט על מה שהוא עשה. אצל כלבים כל המחשבה הזו ממש לא מובנת מאליה. כלבים לא חושבים בדרך הזו.

בתור התחלה לכלבים אין מחשבה קורבנית – אכלו לי שתו לי.
כלב לא מרגיש שדברים נעשים לו. מבחינת הכלב, דברים מתרחשים בסביבה ומשפיעים עליו. לפעמים בקטע נחמד ולפעמים בקטע פחות. אבל אף אחד לא עושה שום דבר לכלב ולכן אין כעס על מעשים של אחרים. כלב כן יכול להתעצבן כרגש בסיסי. הוא גם יכול ללמוד שאדם מסוים הוא לא נעים לו ולנסות להמנע או להרחיק אותו. אבל אין את המחשבה הזו של – האיש הזה עשה לי משהו וצריך לעשות לו משהו בחזרה.

הכלבים שלנו חושבים מה יבאס אותנו?
בשביל שיצור חי אחד יחשוב על מה יבאס יצור חי אחר, הוא צריך לשים את עצמו בנעליו. לחשוב מה היה מבאס אותי או מהכרותי עם האדם הזה, מה יבאס אותו או לחשוב על מבאס גלובלי- משהו שיכול לבאס כל אחד. לכלבים אין את הנפרדות הזו שלנו יש ביני לבין האחר. אני יכולה לחשוב בשביל עצמי ובשביל אחרים, כלבים לא חושבים ככה. כלב קולט את העולם סביבו כפי שהוא בפועל, לא כפי שהוא במחשבות.

"ברור שהכלב שלי יודע שפיפי על המיטה זה הנורא מכל"
בשביל שכלב ישתמש בדרך זו כעונש, הוא צריך להבין שבעבור בני אנוש, פיפי על המיטה שלהם זה הדבר הכי נורא שאפשר לעשות. מה בין הכלב לבין פיפי במיטה זה זוועת עולם?? מבחינתם זה כולה פיפי.כלב

 

כלב עשה פיפי במיטה

אז למה בכל זאת למה?

  • בשביל כלבים פיפי זה מעשה טבעי.
  • הרבה פעמים המיטה שלנו מנחמת אותם ברגעים קשים וככה הם משחררים את המתח.
  • פיפי מייצר תחושת שחרור מסוימת שיכולה גם להקל על לחץ. קשה יותר להתאפק כשאנחנו היסטריים.
  • יש כלבים שהתרגלו לעשות על משטחים סופגים וזה פשוט הרגל מצער שנתפס עם הזמן.
  • לפעמים זה פשוט אופסי, חד פעמי, בלי כוונה, פלוק כזה. גם זה קורה.
 

מה לעשות אם הכלב שלנו עושה לנו פיפי על המיטה?

קודם כל לנשום עמוק, להחליף מצעים ולהרגע. ואז לדאוג שלמשך תקופה לא תהיה גישה שלו לבדו לחדר השינה שלנו על מנת שזה לא יהפוך חלילה להרגל. אין מה לכעוס, זה אמנם יעזור לכם לפרוק את הכעס שלכם אבל זה לא יעצור אותו בפעם הבאה. אם זה חוזר על עצמו, חשוב מיד להגביל גישה למיטה ולהתייעץ עם איש\אשת מקצוע כדי לאבחן ממה הבעיה נובעת ומה תהיה דרך הפעולה המתאימה ביותר.

מאמרים נוספים בנושא