הכלב הורס את הבית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
כמה לא כיף זה לחזור הביתה ולגלות ספה הרוסה, משקפיים לעוסות, כפכפים בודדים (למה תמיד אותו צד??), כריות מפוזרות וכלב אחד תמים ומתרגש שלא בטוח מה לעשות עם עצמו כרגע. זה לא כיף שהכלב הורס את הבית אבל כלבים הורסים דברים בבית מתוך כל מיני סיבות. נכון שמפתה להעניש, לכעוס ולצעוק אבל זה לא מה שיעזור.

הרבה יותר קל למנוע הרס מאשר להפסיק אותו אז אם הכלב הורס את הבית אבל בקטנה, כדאי להתחיל ולנהל את הסביבה כך שהבעיה לא תתפתח למימדים של אלפי שקלים. 

לפני שנמנה את הסיבות להרס בבית, אני רוצה להתעכב על עניין התגובה שלנו. חשוב להפריד בין התגובה הטבעית שלנו, המאוד הגיונית שלנו, שיוצאת ברגע הכעס כשאנחנו מגלים את הטרור שחיכה לנו, לבין תגובה שתהיה יעילה לבעיה שנוצרה כאן. כשאנחנו חוזרים הביתה להרס, הרגש הטבעי וההגיוני שעולה בנו הוא כעס. אנחנו כועסים על הכלב הכפוי טובה שלנו, אנחנו צועקים עליו ואפילו מענישים אותו. זה נראה כאילו זה עובד כי הוא נראה אשם אבל יום אחרי זה קורה שוב. ואז שוב. העניין הוא שהכלב לא באמת מקשר את הכעס שלנו כשאנחנו חוזרים הביתה למעשה שהוא עשה לפני מספר שעות. הוא מוריד את הראש כי אתם כועסים עליו וזו תגובה הגיונית, גם אם לא ברור למה. 

למה הכלב הורס את הבית?

 • הוא גור אז הוא צריך ללעוס ולהשמיד. 
  גורים צריכים ללעוס והם מאוד אוהבים לפרק. זה נעים להם בשיניים ומספק להם הרבה צרכים בסיסיים שחשובים להתפתחות. הם לומדים מאוד מהר מה הדברים שהכי כיף ללעוס בסביבה שזה בדרך כלל הגוף שלנו והספות\שולחנות\כסאות\כפכפים וכל דבר שכיף לנעוץ בו שיניים. אין פה כוונת זדון, הוא רק רוצה ללעוס. הפתרון הוא ניהול סביבתי נכון, מניעת גישה לדברים לעיסים ומתן חלופות הולמות ללעיסה (כמו קונג). נדבר על זה יותר בהמשך.
הכלב הורס את הבית
 • הוא מפוצץ אנרגיה
  לפעמים הכלב הורס את הבית כי לא מוציא מספיק אנרגיה במהלך היום יום שלו, אז הוא מוציא את זה על הבית כשהוא נשאר לבד. כלבים אלה יכולים להשאיר סופת הוריקן בבית. ההרס שלהם יהיה בעיקר פירוק של דברים גדולים כמו ספות או שולחנות. הם עלולים גם לפתוח את הפח ולפרק אותו, ללמוד לפתוח דלתות. רואים שהכלב לא רגוע. תוכלו לבדוק בעצמכם האם הבעיה נובעת מעודף אנרגיה ושעמום אם תשקיעו שבוע שלם בפריקת אנרגיה מסיבית כל השבוע ותבדקו האם ההרס הצטמצם או הופסק.
 • משעמם לו
  אלה כלבים של הזדמנויות. הכלב הורס את הבית כי כיף לו. אם יש פה איזה שלט אז אולי אני אנשנש אותו, טושים זה כיף ללעוס וגם משקפיים. כפכפים זה בכלל חגיגה. אלה כלבים שנהנים מהלעיסה ואם יש הזדמנות מעניינת הם יקחו אותה. הבעיה העיקרית פה שהכלב לא יודע מה כן ללעוס ומה לא. לפעמים אין שום דבר שמותר ללעוס בבית אז הוא מוצא משהו. כדאי להשאיר מגוון של עצמות וצעצועי האכלה (לרכישת קונג צעצוע האכלה), דברים שנחמד לפרק ומותר. חשוב במקביל להסתיר את כל הדברים שהוא נוטה לקחת.
 • יש לו בעיה להשאר לבד בבית
  יש כלבים שעצם ההשארות לבד בבית מלחיצה אותם מאוד ומכניסה אותם לחששות. ישנם כלבים שיפרקו את הלחץ הזה על החפצים בבית, בעיקר חפצים אישיים של הבעלים. כמו כן תוכלו לראות הרס סביב דלתות וחלונות מנסיונות לצאת החוצה. לעתים תוכלו לראות כתמים שחורים על הקירות סביב הדלתות (כתמים אלה נגרמים מריור מוגבר של כלב לחוץ). במקרה כזה חשוב להתייעץ עם איש\אשת מקצוע על מנת לאבחן את הבעיה ולמצוא דרך לפתרון או הקלה.
 

חשוב לדעת מה הסיבה שבגללה הכלב הורס את הבית כי לא כל הרס יפתר באותה הדרך. יש פעמים שההרס מהווה סימפטום לבעיה או לחוסר במענה לצורך ולפעמים ההרס הוא רק תוצאה של הזדמנות. בכל מקרה חשוב להבין מאיפה הבעיה נובעת על מנת להתאים לה את הפתרון.

איך תמנעו הרס בבית?
 • פריקת אנרגיה פיזית ומנטלית – לגורים וכלבים אנרגטיים חשוב לפרוק אנרגיה בצורה מספקת על מנת שהכלב יוכל להיות רגוע בבית. הרבה פעמים הרס נובע מעודף אנרגיה והפתרון הפשוט ביותר יהיה לענות לצורך כדי שהבית יהיה מקום של מנוחה, בעיקר כשאין אף אחד.
 • תיחום הכלב\ חלק מהבית – ניתן לתחום את הכלב באיזור מסוים בבית בו אין דברים שאפשר להזיק להם. חשוב לעשות הרגלה הדרגתית לתיחום (ניתן לקרוא על הרגלה לגדר גורים כאן) על מנת לא לפתח בעיות אחרות. תיחום לא מחליף פריקת אנרגיה! אם הכלב מלא באנרגיה הוא לא יצליח להתרגל לגדר ויהיה מאוד קשה להתנהל איתה. לחילופין, אפשר לתחום חלק מהבית כמו את איזור הספות או למנוע כניסה לאיזור החדרים או לקומה העליונה. כך אין צורך להרגיל את הכלב לתיחום ועדיין ניתן למנוע ממנו גישה למקומות בעייתים.
 • מתן חלופות ללעיסה – כלבים שאוהבים ללעוס יחפשו מה ללעוס. והם תמיד יבחרו את הדבר שהכי שווה להם ללעיסה. בדרך כלל צעצועי האכלה ועצמות טריות ינצחו ספות וכסאות ולכן כדאי להצטייד במלאי זמין של דברים טעימים ולעיסים על מנת להשאיר את הכלב שלנו עסוק בהם ולא ברהיטים. אני מאוד ממליצה לרכוש קונג לתעסוקה נהדרת.
 • כשאנחנו בבית ותופסים על חם – לא לכעוס, פשוט לעצור את ההתנהגות ולתת משהו אחר במקום. כדאי ללמד את הכלב מה כן מותר ללעוס על מנת שיוכל לעשות בחירות שקולות יותר גם כשאנחנו לא שם להעניש.
 • במצבים של קושי בהשארות לבד – אין מנוס מלהביא איש\אשת מקצוע לאבחון הבעיה. זו בעיה רגשית, הכלב הרבה פעמים נמצא במצוקה כשהוא לבד ומוציא את זה על הבית. שום כעס לא יעזור, כלוב עלול להחמיר את הבעיה, זה כנראה לא ישתפר מעצמו והכוונה מקצועית יכולה לעשות את כל ההבדל.

אל דאגה! הפתרונות האלה הם לא לנצח.
הרס בבית הרבה פעמים נהיה קצת הרגל, משהו לעשות כשאתם יוצאים. הרגל זה משהו שניתן לשבירה ולשינוי (קראו על זה כאן), זה פשוט דורש מאיתנו להקדיש לזה קצת זמן ולהיות עקביים וסבלניים. אם תצליחו לדאוג במשך תקופה מסוימת, בעזרת הפתרונות המוצעים כאן למעלה, שהכלב לא יהרוס שום דבר בבית, כנראה שתוכלו להגמל מהאמצעים בשלב מסוים. הכלב ילמד להיות רגוע בבית ואתם תוכלו להוריד קצת את הרגל מהגז. מלבד פריקת אנרגיה, זה משהו שתצטרכו להתמיד בו.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים בנושא

שיעור אונליין חינמי לבעלי גורים

מגור לא ממושמע לכלב משתף פעולה
30.12.21 | 20:00

ייעוץ בבחירת כלב
לתפיסת מקום בוובינר
Cart
 • No products in the cart.