הבטחון העצמי של הכלב שלנו

סמינר החודש אוקטובר

״מה הכלב מכשכש?״
ללמוד את השפה הכלבית

כשמדברים על בטחון עצמי, אנחנו מדברים על בטחון של אנשים, של ילדים, של גברים או נשים. אבל מי מדבר על הביטחון העצמי של הכלב שלנו? אם במקרה מדברים על כלב שיש לו בטחון, מתארים אותו כ"דומיננטי". אם מדברים על כלב שאין לו בטחון, מתארים אותו כפחדן או חששן. משום מה, תיאור לביטחון עצמי גבוה או נמוך אצל הכלבים שלנו, מתואר על ידי מילים שליליות. כאילו זה לא בסדר אם הכלב שלי בטוח בעצמו או לא בטוח בעצמו.

מה בכלל בונה או משפיע על הביטחון העצמי של הכלב?

אפשר להגיד שהרמה הראשונית של הבטחון העצמי של הכלב מתחילה בגנטיקה

הגור נולד עם מטען גנטי מסוים שקובע את רמת הביטחון ההתחלתית שלו. אבל זה רק הבסיס. מה שקורה אחרי ההמלטה, זה מה שיקבע באמת מה תהיה רמת הבטחון של הכלב. הגנטיקה זה רק נקודת הפתיחה.

הגור שלנו יוצא לאוויר העולם
עם נקודת הפתיחה שלו ושם הוא חווה אינטראקציה ראשונית עם אחרים. עם אמו ואחיו. האחים שלו מהווים אבן דרך שנייה בבניית הביטחון שלו. ככל שהוא ילמד לתקשר איתם נכון יותר, הם ישחקו איתו ויקבלו אותו. גור שמשחק אגרסיבי מדי, ולא ילמד למתן את המשחק שלו, ימצא את עצמו בצד בלי חברים. התקופה הזאת עם האם והאחים מלמדת את הגור מהי תקשורת נכונה, משחק נכון ומעלה את הביטחון שלו ואת תחושת היכולת שלו להתמודד עם כלבים חדשים. גור שנמנעה ממנו הזכות להיות עם אמו ואחיו בתקופה הזאת, כמעט תמיד נידון לביטחון עצמי נמוך ורמת תקשורת נמוכה בכל הנוגע לכלבים אחרים.

ואז אנחנו נכנסים לתמונה
בני אדם, בעלים, עובדי עמותה שמקבלים לידינו גור בן חודשיים והאחראיים הבלעדיים לביטחון העצמי של הכלב הזה. כשגור מגיע לגיל הזה עם נקודת פתיחה טובה (גנטיקה ואחים טובים), הביטחון העצמי של הכלב יהיה יציב יותר ויהיה קל יותר לשמור לו על בטחון עצמי גבוה. ולצד השני, גור עם נקודת פתיחה גרועה, הביטחון העצמי שלו יהיה רעוע יותר. אם יש לכם גור בבית, ממליצה לקרוא את המאמר להיות העוגן של הגור. 

זה השלב הקריטי שבו הבסיס האמיתי של הביטחון העצמי של הכלב שלנו נבנה. פה הכלב לומד האם העולם מקום מפחיד או משמח. האם דברים חדשים זה מסקרן או מסוכן. האם בטוח לו להיות מחוץ לבית המוכר או שסכנה אורבת בכל פינה. 

עולם הגורים

ומה זה אומר כלב עם בטחון עצמי גבוה?

 • זה אומר על כלב שהוא מוכן לבדוק דברים חדשים בשמחה.
 • זה אומר שהוא עובר ממצב רגשי אחד לאחר בקלות.
  (למשל – אם משהו הפחיד אותו לרגע אז לאחר שהגירוי יעבור הוא בקלות ייצא מהרגש של הפחד ויעבור הלאה)
 • וזה פשוט אומר שקל לכלב להיות נינוח בכל מיני מצבים שונים.

 

ומה זה אומר כלב עם בטחון עצמי נמוך?

 • כלב שקשה לו יותר עם דברים חדשים.
 • כלב שלוקח לו יותר זמן לעבור ממצב רגשי אחד לאחר.
 • שהוא לא רגוע או לא מוצא את עצמו במצבים שונים.
 • שלוקח לו יותר זמן להפתח.

 

חשוב להבין, זה לא אומר שכלב עם בטחון נמוך הוא פחות טוב וכלב עם בטחון גבוה הוא יותר טוב. לא צריך לתייג את זה כטוב או רע. זה פשוט מה שזה.

הבטחון העצמי של הכלב

איך אנחנו כבעלים מעלים או מורידים את הבטחון העצמי של הכלב שלנו?

 1. זה מתחיל באיך אנחנו תופסים אותו
  האם אנחנו רואים אותו כיצור שצריך לשלוט בו? יצור שלרצונות שלו אין חשיבות? שצריך לציית לנו ב100 אחוז מהזמן בלי קשר למה הוא רוצה באותו רגע? מה קורה לילד קטן שלא שומעים אותו? שלא נותנים מקום לרצונות שלו? הוא לומד שאין לו קול ושהרצונות שלו לא חשובים. וזה מוריד בטחון. אותו דבר עם הכלב שלנו. ברגע שאנחנו נותנים מקום למה שהכלב שלנו רוצה, מה הוא צריך, מה הוא מרגיש ומקשיבים לו, זה ישפיע במידה ניכרת על הבטחון שלו. כלב שיודע שמקשיבים לו זה כלב שמרגיש מספיק בנח לדבר איתנו.
 2. זה ממשיך באינטראקציה שאנחנו מאפשרים לו עם העולם
  האם הוא חווה הרבה דברים חדשים? האם הוא יוצא לעתים קרובות מבועת הבית והסיבוב הקבוע? האם הוא צובר חוויות שונות בצורה כיפית ונעימה? האם הוא נחשף לעולם הגדול? כלב שיוצא לו לחוות הרבה דברים חדשים בצורה נעימה (בעיקר בגורות המוקדמת) הוא כלב שירגיש בנח בסיטואציות חדשות. כלב שחווה רק את מעגל ה500 מטר סביב הבית שלו הוא כלב שהביטחון שלו במצבים חדשים יהיה נמוך יותר.
 3. עוברים דרך חוויות לימודיות
  כמה אנחנו מלמדים את הכלב שלנו? איך אנחנו מלמדים אותו? האם אנחנו מאתגרים אותו? האם אנחנו מאפשרים לו לחשוב בעצמו? ככל שאנחנו שמים את הכלב יותר במצבים מאתגרים (לא יותר מדי, תלוי בכלב) ומאפשרים לו לפתור בעיות עם ההבנה שזה בסדר גם לטעות ולהיכשל, הוא ירגיש יותר בעל יכולת. זה מאפשר לכלב להרגיש יותר בשליטה על עצמו ועל החיים שלו. היכולת של הכלב לחשוב, לפתור בעיות, ללמוד דברים חדשים בקלות ולהרוויח פרסים בכוחות עצמו מעלה את הביטחון העצמי של הכלב בצורה עוצמתית ביותר. גם כלב עם נקודת פתיחה של בטחון עצמי נמוך, יוכל להרוויח ביטחון כשמתחילים ללמד אותו ללמוד.
 4. ממשיכים ליכולת של הכלב לצפות את הסביבה שלו
  כלב שיכול לצפות את הסביבה שלו הוא רגוע יותר ובטוח יותר. זה אומר שהכלב יכול לדעת מראש מה הולך לקרות במצבים שונים. בין אם זה שגרה יומית קבועה או לא קבועה אבל צפויה. בין אם זה היכולת לדעת מה הולך לקרות כשאנחנו מתעצבנים. בין אם זה היכולת לצפות את מי הוא יפגוש בטיול או איך להתנהג עם הבלתי צפוי. לפעמים זה רק היכולת לסמוך עלינו הבעלים שנוביל אותו במצבים לא צפויים. היכולת לצפות מצבים מעלה את הבטחון העצמי של הכלב. יש לנו את היכולת ליצור עבור הכלב שלנו מצבים שונים אותם הוא יכול לצפות מראש ולעדכן אותו על דברים שחוזרים על עצמם בסביבה שלו.

 

אמנם אנחנו מקבלים את הכלב שלנו עם נקודת פתיחה מסוימת ורמת בטחון עצמי מסוים, אבל יש לנו את הכוח להעלות או להוריד את הבטחון העצמי של הכלב בכל אינטראקציה איתו.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”

מאמרים נוספים בנושא

Cart
 • No products in the cart.