האם כלבים מבינים אותנו?

סמינר החודש אוקטובר

״מה הכלב מכשכש?״
ללמוד את השפה הכלבית

תהיתם פעם עד כמה הכלב שלכם באמת מבין אתכם? אולי זה מרגיש לכם שהוא מבין כל מילה ואולי אתם מרגישים שאתם מדברים לאויר. בשביל לענות על השאלה האם כלבים מבינים אותנו, צריך רגע להבין אותם. ובשביל להבין אותם, צריך להבין גם את עצמינו.
ספוילר!
התשובה שלי לשאלה האם כלבים מבינים אותנו היא -

יש דברים שהם מבינים ויש דברים שהם לא. מאוד פשוט.

מה קובע מה הם מבינים ומה לא?
נסיון עבר. כלבים מבינים דברים שהם חוו בעבר בצורה ברורה או דברים שמשפיעים עליהם באופן ישיר ומיידי.

גם אנחנו בתור תינוקות לא הבנו מה קורה מסביבנו. לאט לאט עם הזמן ודברים שחזרו על עצמם, למדנו לחבר משמעות לדברים שמתרחשים סביבנו. למילים שיצאו להורים מהפה, למשחקים ששיחקנו, לאנשים שהכרנו. כל דבר חדש שחוינו לא הבנו, עד שכן הבנו אותו. וכך אנחנו גם היום. יש דברים שאנחנו מבינים יותר טוב ודברים שאנחנו מבינים פחות טוב. 

השאלה האם כלבים מבינים אותנו היא לא שאלה של כן ולא. היא שאלה של מה כן ומה לא.
האם כלבים מבינים אותנו

דברים שהם חוו בעבר 
כלבים לומדים מנסיון. דברים שחוזרים על עצמם בסדר היום שלנו, ביטויים שאנחנו אומרים שוב ושוב, שגרת החיים שלנו, האנשים שהם חלק מהחיים שלנו, מקומות קבועים שאנחנו נוסעים אליהם. המח שלנו לומד את העולם מבלי שאנחנו שמים לב אפילו. מצבים חדשים נהיים מובנים עם הנסיון וככל שהכלב גדל ומתבגר איתנו, יש לו יותר נסיון והוא יכול יותר להבין אותנו.

האם כלבים מבינים אותנו ברמת המילים?
גם פה התשובה תהיה כן ולא. כלבים מבינים מילים שיוצאות לנו מהפה בהתאמה למה שקורה מיד אחריהם. אם מדובר במילים בודדות שמנבאות דברים חשובים כמו טיול, אוכל, יאללה, קח וכדומה או אפילו בביטויים כמו יאללה נלך לישון? רוצה ללכת לטיול? בוא תראה מה יש לי וכל מיני דברים שאנחנו אומרים לכלבים שלנו ואז קורה משהו שקשור גם אליהם.

כלבים גם ילמדו להבין את טון הדיבור שלנו.
ישנם אינטונציות שישפיעו על הכלב באופן טבעי כמו טון כועס וצועק שהוא מפחיד או טון שמח ומתלהב שהוא מלהיב ומרגש. אבל מעבר לזה הכלב לומד להבין את האינטונציה האישית שלנו. אני למשל ממש צועקת על צ’נצ’ו כשאנחנו משחקים, מאיימת עליו במוות והכל. אבל בגלל שאין לטון הזה משמעות של כאב או אי נעימות אלא של משחק, עבורו זה טון משחקי וזה מלהיב אותו מאוד. לעומת זאת הטון ה”כועס” שלי מאוד עדין ושקט והוא יודע להתייחס אליו.

לעומת זאת, יש דברים שכלבים לא מבינים וזה הרבה מלל רנדומלי.
כלבים לא מבינים מילים ספציפיות אם לא ניתנו להם משמעות עבורו, בטח לא אם המילים האלה נאמרות בתוך גיבוב של מילים אחרות. אנחנו יכולים לספר לו מה עובר עלינו, שקשה לנו או שכיף לנו.הכלב שלנו הוא אחלה יומני היקר אבל בסופו של דבר הוא יגיב למצב הרוח שלנו יותר מאשר למה שאנחנו מספרים לו. זה לא הופך אותו לאיש סוד פחות טוב, להיפך! 

האם כלבים מבינים את הרגשות שלנו?
פה אני אסייג ואגיד שעדיין לא יודעים באופן חד משמעי האם כלבים מבינים את העצב שלנו או את האהבה שלנו. אני מציעה לכם את הניחוש המושכל שלי לאחר שנים של ניהול פנסיון בביתי ועשרות כלבים שנחשפו אליי בכל מצב רגשי אפשרי.

גם פה התשובה היא -תלוי. תלוי בכלב.
יש כלבים שמאוד רגישים לשינוי רגשי שמתרחש אצלינו ויגיבו לשינויים האלה בצורה מסוימת. יש כלבים שירגישו עצב ובכי ויבואו “לנחם” אותנו. יש כלבים שלא יזיזו אוזן על זה ויש כלבים שאפילו יתרחקו מהבעת רגש קיצונית. גם פה אני מאמינה שהתגובה של הכלב יותר קשורה בניסיון העבר שלו מאשר באמפתיה (אבל כמו שאמרתי, אין לזה תשובה חד משמעית כרגע). אם כשאני בוכה אני רכה ונעימה ומלטפת, הכלב ילמד שנעים לידי בזמן הזה ויבוא כשאני בוכה. ואם כשאני עצבנית אני צועקת וכועסת אז הוא ילמד להתרחק ממני בזמנים האלה.

אז התשובה שלי לשאלה האם כלבים מבינים אותנו היא כן. ולא.
לפעמים כן ולפעמים לא. תלוי.

כשאני שואלת את עצמי שאלות כאלה אני חושבת עלינו, בני האנוש. האם אנחנו מבינים משהו בכלל? התשובה היא כן ולא. יש דברים שאנחנו מבינים ויש שלא. יש אנשים שמבינים יותר ויש שמבינים פחות וזה מאוד קשור לנסיון החיים שלנו. בדיוק כמונו, גם כלבים הם שונים מאוד אחד מהשני ולכל אחד מהם רמת הבנה אחרת. באופן טבעי, כיצורים שחיים איתנו כל הזמן, הם חייבים ללמוד להבין אותנו. וכמו שאנחנו מבינים אותם עד לרמה מסוימת גם הם מבינים אותנו עד לרמה מסוימת והרמה הזו נקבעת על פי כמה למדנו אותם וכמה לימדנו אותם – אותנו.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”. אלה סוג הדברים שאני הכי אוהבת לדון בהם 🙂

מאמרים נוספים בנושא

Cart
  • No products in the cart.