האם בכלל מתאים לכם כלב עכשיו?

אתם מתחבטים עם זה כבר תקופה. אולי היה לכם כלב בילדות ותמיד רציתם להביא עוד כלב, אולי הילדים מתחננים, אולי אתם זוג צעיר ואתם בשלים לזה. יש כל כך הרבה סיבות הגיוניות להביא כלב הביתה. אבל המאמר הזה לא הולך לדבר עליהם. אנחנו דווקא נדבר על למה לא להביא. אם אתם מוצאים את עצמכם מפקפקים בהחלטה שלכם, אולי אצליח לעשות לכם קצת סדר.

נקודות חשובות לשיקול

 

 • זמן
   בואו נודה באמת, רוב הכלבים בארץ נמצאים רוב היום לבד בבית וחיים עם זה בשלום. זה לגמרי אפשרי לגדל כלב ולעבוד במשרה מלאה. לפעמים נעזרים בדוג ווקר או בעזרה אחרת בהתחלה ולפעמים הכלב פשוט סבבה עם זה. להיעדר מהבית 8-9 שעות ביום זה אמנם לא אידיאלי אבל בהחלט אפשרי והגיוני. מעבר לזה זה כבר הרבה. אם יום יומיים בשבוע אתם נעדרים הרבה שעות ואפשר למצוא סידור לימים האלה, זה יכול לעבוד. אבל אם אתם נעדרים 10-12 שעות בכל יום מהבית, אין למה להביא כלב. אתם לא תהנו ממנו והוא לא יהנה מכם. סופשים זה לא מספיק.
 • ילדים
  הילדים מתחננים! והם מבטיחים שהם יעשו הכל! הם יוציאו אותו לטיולים, הם יאכילו אותו, הם ישחקו איתו, הם ישנו איתו הם יעשו הכל. וגוד בלס דר הארטס, הם באמת מתכוונים לזה.
  ואולי בחודש חודשיים הראשונים הם גם יעמדו בזה. מעבר לזה, הם יחזרו לחייהם, יזנחו את הבטחותיהם וישאירו אתכם לטפל בכלב (אוקיי אוקיי לא כולם. אבל רובם. בחיי). הילדים שלכם רוצים כלב בכל מאודם. והם באמת מאמינים שהם יטפלו בו לאורך זמן. אבל חיים של ילדים הם דינמיים ומשתנים מרגע לרגע. סדרי העדיפויות שלהם משתנים בקלות רבה. הם גדלים… פתאום יש חברים, פתאום יש מסיבות, פתאום יש בגרויות ויום אחד הם גם יתגייסו. ובכל נקודות הציון הזה הכלב יהיה אתכם. אל תביאו כלב בשביל הילדים. הטיפול שלהם בו לא יכול להיות תנאי. ולא יכול להיות שאם הם לא יעמדו בהבטחות שלהם אתם תחזירו אותו. זה גם לא הוגן כלפי הכלב וגם לא הוגן כלפיהם. הם ילדים. הם לא אחראים להבטחות שלהם. תהיו שלמים עם ההחלטה וקחו בחשבון שקרוב לוודאי שאתם אלה שתטפלו בו. ואם הם יפתיעו אתכם, נהדר! אבל אל תבנו על זה.
 • האם כל בני הבית בעניין של הכלב?
  כלל מפתח – לא מביאים כלב אם לא כל בני הבית רוצים ומתלהבים מהרעיון. כלבים מרגישים שהם לא רצויים. בהרבה מקרים יש גם בעיות תקשורת דווקא עם בני המשפחה שהתנגדו. זה לא נעים לחיות עם חבר שלא רצית. זה לא פייר כלפי המשפחה ובטח לא כלפיי הכלב. 
 • איך החיים שלכם הולכים להיראות 10 שנים קדימה?
  האם אתם יודעים? כמה החיים שלכם יציבים כרגע שאתם יכולים לקחת החלטה לעשור הקרוב?
  כלב זה התחייבות. כמה שנים שזה יקח. יכול להיות 10 יכול להיות 15. האם אתם בטוחים שהוא יוכל ללוות אתכם בתקופה הזו של חייכם? אם כן אז נפלא! אם אתם מפנטזים על טיול של שנה באוסטרליה, אולי זה לא הזמן. אלא אם כן יש לכם פלאן בי משפחתי ואז זה סבבה.
 • האם אתם יודעים למה אתם נכנסים?
  גידלתם פעם כלב בבגרותכם? גם אם היה לנו כלב בילדות, לא תמיד השתתפנו במאחורי הקלעים של החינוך שלו. אנחנו לא בהכרח זוכרים איזו אחריות זו ומה זה אומר. ואם לא היה לכם כלב מעולם אז זה הסעיף שצריך לחשוב עליו. כלב זה יצור חי ונושם בבית. יש לו צרכים משלו, אג’נדה משלו, אופי משלו ורצונות משלו. זה לא אומר שכל מה שהכלב רוצה הוא מקבל, אבל זה אומר שאתם מכניסים הביתה יצור שתצטרכו להתחשב גם בו. אולי יש לכם איזו פנטזיה בראש של כלב שמיד ישתלב בחיי הבית שלכם. שתוציאו אותו ל3 טיולים ביום (כן, צריך 3 לפחות, גורים אפילו כפול מזה), תשחקו איתו כשתרצו ויתר הוא ישן בצד עם הבטן למעלה? אולי זה מה שיקרה אבל קרוב לוודאי שלא בדיוק. לפחות לא בהתחלה.
  כלב זה עולם ומלואו. חלקם נוחים וחלקם קשים. לחלקם יש טראומות ולחלקם יש הרגלים. יש כלבים רגישים ויש כלבים זורמים. אתם לא יודעים איזה כלב יגיע ואולי לא תדעו איך להתמודד עם מה שיבוא. אולי בהתחלה זה יהיה מאוד קשה ותשאלו את עצמכם אם עשיתם את טעות חייכם.
  אם הנקודה הזו נוגעת בכם, אני מציעה לקרוא כמה שיותר לפני ההחלטה הסופית. תבינו שלגדל כלב זה עולם שלם. מלא דברים ללמוד ולהבין. זה פרויקט. וזה לא פשוט.
 • משאבים
   כלבים עולים כסף ולא מעט. מלבד אוכל והכלב עצמו (בין אם בקנייה או אימוץ), יש ציוד, חיסונים, טיפולים וטרינריים וגם בלתמים לפעמים. הכלב עלול להפצע או לחלות, טיפולים רפואיים יכולים להגיע גם לאלפי שקלים. אולי תרצו לטוס לחול ולשים את הכלב בפנסיון, זה לא זול. הוא עלול להרוס דברים בבית בהתחלה (אפשר להמנע מזה! קראו איך). בכל מקרה, כלב עולה כסף. תוודאו שאתם יכולים להרשות לעצמכם את ההוצאה ארוכת הטווח הזו.
 • מקום מגורים
  אוקיי, אני אישית מאמינה שכלב ישמח גם לגור אתכם באוהל ביער. כלב יכול לגדול בכיף בכל מקום. אם הוא ראוי לכם, הוא ראוי גם לכלב. א-בל, כדאי להתחשב במקום המגורים שלכם כשניגשים לבחור את הכלב. אם אתם גרים בדירה קטנה בבניין רועש באמצע העיר, יהיה לכם מאוד קשה לגדל כלב רגיש וחששן. אני לא ממליצה להביא כלב לחיות בחצר בלי גישה הביתה. יש לזה כל מיני “אלא אם כן”, אבל אני אכתוב כהמלצה כללית שעדיף שלא.

אלה הנקודות החשובות ביותר לקחת בחשבון עם ההחלטה האם נכון לי עכשיו להביא כלב. זו לא החלטה ספונטנית של יאללה איזה כיף נביא כלב. זה החלטה שצריך לקחת בכובד ראש יחד עם כל בני הבית תוך כדי ראייה לעתיד.

למה לא להביא כלב

מאמרים נוספים בנושא