איך ללמד כלב להביא כדור

איזה חלום זה לשחק עם הכלב "לך תביא". אנחנו עומדים וזורקים לו כדור והוא רץ ומביא אותו בשיא השמחה. או לפחות כך זה היה בחלומינו. בפועל הוא רץ לכדור ולא מביא אותו אלינו, לוקח אותו למיטה שלו או סתם מרחרח אותו וממשיך בשלו. מי חשב שתצטרכו ללמוד איך ללמד את הכלב להביא כדור?

הבה נלמד! איך ללמד כלב להביא כדור?

בשביל שכלב יתעניין במשחק איתנו, צריך להיות לו מעניין וכיפי. בשביל להבין איך ללמד כלב להביא כדור, צריך להבין מה הכדור מייצג בשביל הכלב. הכדור הוא לא העניין בכלל, מה שטוב בו זה שהוא מתגלגל ועף למרחקים. כי מה שהכלב באמת אוהב זה לרוץ אחרי דברים שזזים מהר ואם אפשר גם לתפוס אותם בפה ולעשות סיבוב. יש שיקראו לזה יצר ציד, יצר רדיפה או מוטיבציה לצעצועים. זה לא מאוד משנה איך זה נקרא, מה שמשנה זה איך לייצר משחק מהנה שחוזר על עצמו.

יש כל מיני טכניקות ללמידה של הבאה, חלקן מורכבות יותר וחלקן פחות. יש שמשלבות אילוף עם חטיפים ויש שמלמדות דרך המשחק עצמו. כל עוד הטכניקה כיפית, אני בעד. אבל כשאני מלמדת איך ללמד כלב להביא כדור, אני אוהבת לשחק במשחקי החלפות בצורה שמשלבת משחק בלבד ללא חטיפים.

דרך משחק החלפות ניתן גם ללמד את האות “עזוב” ומילים אחרות. אפרט על כך יותר בהמשך.

מה צריך בשביל ללמד את הכלב להביא כדור?

2 כדורים זהים (או זוג צעצועים אחרים שהם זהים), עדיף מצפצפים. חשוב שהצעצועים יהיו זהים על מנת שהכלב יהיה מוכן להחליף ביניהם ולא יפתח העדפה לאחד מהם. זה מאוד יקשה על המשחק. אם הצעצועים חדשים לכלב, כדאי לתת לו לרחרח אותם לפני שמתחילים לשחק.

עדיף לשחק את המשחק במסדרון או מרחב יחסית צר על מנת שיהיה נתיב שהוא בעיקר מכם ואליכם.

מהלך המשחק

שלב 1 – נדליק אותו על הכדור.

לכל כלב יש את סף ההתרגשות שלו כשזה נוגע לצעצועים. יש כלבים שיתרגשו רק למראה הכדור ויש כאלה שנצטרך קצת להרים להם. תעשו את השלבים הבאים לפי הסדר עד שתראו שהכלב עוקב אחרי הכדור במבט עם קצת טירוף בתוכו ותעברו לשלב 2.

כך תדליקו את כלבכם על הכדור –
תראו לכלב שלכם את הכדור ותזיזו מצד לצד, תגידו בטון שמח “מה זה?” “מה יש לי פה” ככל שתשמעו יותר מגוחכים, זה יעבוד יותר טוב. אם הכלב שלכם נשאר אדיש נסו להקפיץ את הכדור באויר ליד שלכם כמה פעמים ואז גם על הרצפה כמה פעמים. אפשר לגלגל אותו על הרצפה מיד ליד ולבדוק אם הכלב מתחיל לעקוב אחריו עם המבט. אם עד עכשיו הכלב שלכם לא נדלק אז או שאתם אדישים מדי או שהוא באמת לא בקטע. לא נורא, זה לא בשביל כולם.

שלב 2 – נזרוק את הכדור.

נזרוק או נגלגל את הכדור על הרצפה למרחק יחסית קצר (בתור התחלה) ונאפשר לכלב לרוץ אחרי הכדור בשמחה ולתפוס אותו בפה. נעודד את הכלב לבוא אלינו. גם פה, ככל שנשמע יותר מגוחכים, הכלב יותר יזרום לבוא אלינו. מחיאות כפיים ועמידה שפופה לכיוון הכלב יכול לעזור לו להתכוונן אלינו.

שלב 3 – נפתה את הכלב עם הכדור השני.

כשהכלב מתחיל לחזור לכיווננו, נשלוף את הכדור השני ונתחיל לשחק איתו לפי השלבים של שלב 1. המטרה פה היא שהכלב ירצה את הכדור שיש לנו ביד מספיק עד שהוא יעזוב את הכדור שיש לו בפה. אין לעבור לשלב הבא לפני שהכלב עוזב את הכדור שיש לו בפה.

נקודה להבנה – הכדור שיש לכלב בפה הוא כדור “מת” לעומת כדור שיש לנו ביד שזז ורוקד ואפילו מצפצפף. כלבים מעדיפים לרוץ אחרי דברים “חיים”. אנחנו רוצים לנצל את הרצון של הכלב למצוא את האופציה הטובה ביותר בסביבה, ולהפוך את הכדור שיש לנו ביד למעניין יותר מהכדור שיש לו בפה.

ללמד כלב להביא כדור

שלב 4 – נחליף את הכדור שלו בכדור שלנו

בשנייה שהכלב עוזב את הכדור מהפה, חיש מהר נזרוק לו את הכדור שהוא עזב. שימו לב! הכלב בהתחלה יבהל מזה שהכדור השתחרר לו מהפה והוא עלול לפספס את הזריקה של הכדור שלכם. חשוב שהכלב יראה את הכדור שיש לכם ביד לפני שאתם זורקים אותו.

שלב 5 – נאסוף את הכדור שלו ונתחיל מהתחלה

בזמן שהכלב רודף אחרי הכדור השני שזרקתם, אתם אוספים את מה שהוא עזב וחוזרים על כל השלבים מההתחלה עד שנוצר משחק החלפות קצבי ועקבי ואתם רואים שהכלב קלט את המשחק. זה יכול לקחת מספר סשנים של משחק עד שאפשר לעבור לשלב הבא. יתכן שבפעמים הראשונות הכלב לא יפיל את הכדור בדיוק לידכם ותצטרכו לקום ולקחת אותו. קומו וקחו, הוא לאט לאט יהיה יותר ויותר מדויק.

שלב 6 – נעבור לכדור אחד

בשלב הזה הכלב כבר אמור להתעלם מהכדור שהוא זה עתה עזב ולחכות לזריקה של הכדור שיש לכם ביד. אם הכלב עדיין מנסה לקחת את הכדור שנעזב לו, חזרו אחורה בשלבים.

בפעמים הראשונות אנחנו עדיין נהיה עם 2 כדורים ביד אבל נשחק רק עם אחד. כלומר, נאסוף את הכדור שהוא עזב ונזרוק אותו במקום את הכדור שיש לנו ביד. אם הכלב סבבה עם זה אתם גוד טו גו על משחק עם כדור אחד.

אם זה לא הולך מהרגע הראשון, אל תתייאשו. לכל כלב יש את תהליך הלמידה שלו, את המוטיבציה שלו והמוטוריקה שלכם גם כן נמדדת כאן. לא כל הכלבים לומדים מאוד מהר ואנחנו לא תמיד מדויקים. תנסו לשחק את המשחק ותראו אם לאט לאט יש יותר ויותר עניין. אל תשחקו מתוסכלים ואל תתבאסו אם זה לא עובד בפעמים הראשונות. כל עוד כיף לכם ולכלב, תמשיכו לתרגל, תהיו עקביים ותהנו מהמשחק.

ללמד את המילה "עזוב" ומילים אחרות

אפשר לנצל את משחק ההחלפות ולחבר מילים לפעולות שמתרחשות בזמן המשחק.
לאחר מכן נוכל להשתמש במילים אלה גם במצבים אחרים. למשל כשנרצה שהכלב יעזוב חפץ אחר בבית (זה לא בטוח יעבוד עם עזיבה של מזון מהפה כי זה נלמד עם חפצים ולכן הכלב לא בהכרח יכליל את המילה גם עם דברים אכילים) או כשארצה לקרוא לו או להגיד לו לחפש משהו. למילים האלה לוקח זמן להטמע באוצר המילים של הכלב אבל אם תהיו עקביים וסבלניים לאורך זמן, הוא ילמד אותם.

במהלך המשחק, לאחר מספר חזרות מוצלחות שנראה שהכלב הבין את מהלך העניינים, אתם יכולים להתחיל לדברר לכלב את מה שקורה.

  • אני אגיד “לך תביא” כשאזרוק את הכדור
  • אני אעודד אותו עם “איפה זה” כשהוא מחפש אותו
  • בדרך אליי אני אגיד “בוא אליי” ו”תביא לי”
  • כשהוא מגיע אליי אני אגיד לו “עזוב” לפני שאראה לו את הצעצוע החליפי
 

בצורה כזו משחק ההחלפות הופך להיות הרבה מעבר לסתם משחק להעביר את הזמן. הוא בונה בינינו תקשורת, מייצר לנו משחק תבניתי ומעלה את רמת הקשב של הכלב שלנו אלינו ביום יום.

משחק מהנה!

ללמד כלב להביא כדור

מאמרים נוספים בנושא

צריכים אילוף לכלב?
מתלבטים מה אתם באמת צריכים?

אני כאן בשבילכם!
בהודעת וואצאפ או הקלטה קצרה שלכם
ואוכל לעזור לכם למצוא את השירות המתאים ביותר עבורכם!

סדנת החודש - סדנת טריקים!

סדנת אונליין בזום במיוחד לחגים - 9 בספטמבר 2021
Cart
  • No products in the cart.