איך לבחור את הכלב הנכון

ישבתם, חשבתם, דיברתם, התבשלתם והחלטתם שהגיע הזמן להכניס כלב הבית. איזה כיף! עכשיו רק נשאר לבחור את הכלב הנכון... וזה מאוד לא מובן מאליו. לכלבים יש אופי, טמפרמנט, צרכים שונים, רמות אנרגיה שונות. לא כל כלב מתאים לכל משפחה. לכן חשוב מאוד לעשות את הבחירה יותר ממקום מושכל ופחות ממקום רגשי. אחרי הכל, הכלב הזה הולך ללוות אתכם פלוס מינוס בעשור הקרוב. בלי לחץ אבל.

לא כל כלב מתאים לכל משפחה אז איך לבחור כלב?

יש כמה דברים שחשוב מאוד להבין, בעיקר אם זה הכלב הראשון שלכם
 • ילדים לא תמיד מקיימים הבטחות. גם אם הילדים הבטיחו לטפל בכלב ונדרו שאתם לא תצטרכו לעשות דבר, לא יעבור זמן רב עד שתמצאו את עצמכם מטפלים בכלב בעצמכם.
  ילדים משתעממים, סדרי עדיפויות משתנים, הם מתבגרים והם לא יוכלו לעמוד בהבטחה שלהם. אל תביאו כלב אם אתם לא מתכוונים לטפל בו כשילדים יחפפו. יהיו המון לבבות שבורים אם תחליטו להחזיר אותו, בעיקר אם האשמה תיפול עליהם. זוהי הבטחה שהם לא מסוגלים לעמוד בה והם צעירים מדי בשביל להבין את זה.
 • כלב זו התחייבות ל10-15 השנים הקרובות. האם אתם חיים בשגרה ברורה לתקופת הזמן הזו? אל תביאו כלב אם אתם לא פנויים לטפל בו בתקופה הזו. כמובן שאפשר ואף רצוי לאמץ כלבים מבוגרים ואז האחריות תהיה לפחות זמן ותצילו נפש נפלאה. כלבים זקנים זה להיט!
 • לכלבים יש אופי, מה זה אופי. וכל אחד מהם שונה מהשני. אפילו בשגר גורים אפשר להבחין בשוני בין קוי האופי של הגורים. כלבים בוגרים מפתחים אישיות גם בעקבות נסיון העבר שלהם. לא כל כלב מתאים לכל משפחה וההבדל בין התאמה נכונה לחוסר התאמה הוא עצום. ההתנהלות בבית שונה לחלוטין ולרוב חוסר התאמה מסתיימת בהוצאת הכלב מהבית. בחירה נכונה מראש תחסוך לכם הרבה מאוד חוסר שקט.
  חשוב להבין שכשכלב לא מקבל את מה שהוא צריך, הוא לומד התנהגויות בעייתיות וכשהוא מועבר הלאה הוא לוקח איתו את ההתנהגויות האלה לבית הבא ולזה שאחריו.
איך לבחור כלב
כשחושבים איך לבחור כלב יש כמה שיקולים שצריך לשים לב אליהם
 • האם נכון לי לאמץ או לקנות?
  זו השאלה הראשונה שכדאי לשאול.אני תמיד אמליץ קודם כל לאמץ. יש אלפי כלבים בעמותות בכל הגילאים וכל הגדלים ואפשר למצוא התאמה נפלאה גם במקומות האלה. אבל, לפעמים יש צורך מאוד ספציפי. חשוב שלכלב יהיה אופי מסוים, סוג פרווה מסוים (לאלרגיים), אולי חשוב לנו המראה (זה גם  מותר), אולי חשוב לי שהכלב יהיה טיפולי, אולי גידלתי את הגזע הזה בילדות והתאהבתי. יש הרבה שבגללן אולי נעדיף כלב גזעי. מה שהכי חשוב זה להקפיד שאם אכן החלטנו לקנות, אך ורק עם תעודות. זה מאוד חשוב. גזעי בלי תעודות זה לא גזעי. הנה מאמר שמסביר את הנושא
 • האם מתאים לי גור או בוגר?
  ישנם יתרונות וחסרונות לכל בחירה כזו. גור הוא דף חלק ואפשר לגדל אותו ולהרגיל אותו מהתחלה לדברים שחשובים לנו. וגם גור זה הכי חמוד שיש. מצד שני, גור זה עבודה. הרבה עבודה. זה לנקות צרכים במשך כמה חודשים, זה לנהל את הסביבה נכון, להתמודד עם שובבות ונשכנות. זה באמת לא פשוט ולא מתאים אם בא לכם כלב שישתלב יחסית מהר בחיי הבית. אם יש לכם סבלנות ויותר זמן פנוי, גור יכול בהחלט להתאים למסע המשותף הזה.

  באימוץ כלב בוגר מקבלים כלב שהוא יחסית יציב בהתנהגות שלו. לטוב ולרע. כמובן שתמיד אפשר לשנות, לעזור, לשקם, ללמד, לפתח, להתחבר. אימוץ כלב בוגר מעמותה יכול להיות מטעה. כלבים בעמותה לא בהכרח יתנהגו בעמותה כמו שהם יתנהגו בבית. לכן התיאור שתקבלו שם לא בהכרח יהיה מה שתקבלו מהכלב. אפשר למצוא כלב ממשפחה שמוסרת ולקבל מושג טוב יותר לגביי האופי הביתי שלו. אם אתם עובדים רוב היום ונעדרים מהבית, עדיף להביא כלב בוגר (אבל לא בהכרח, תמיד אפשר להסתדר עם דוגווקר או פנסיונים בסביבה עד שהכלב יתבגר)
 • סביבת המגורים שלנו
  האם אנחנו גרים במקום שקט או במקום רועש ועמוס? לכלבים רגישים או חששנים יהיה קשה יותר לחיות בעיר צפופה אך יכולים לפרוח בבית עם חצר. כלבים חברותיים יכולים להנות ממשחק עם כלבי השכונה מדי ערב. חשוב מאוד לחשוב איך הכלב הספציפי שאנחנו רוצים יסתדר עם סביבת המגורים שלנו.
 • רמת האנרגיה של בני הבית
  האם אתם טיפוסי קום והתהלך בארץ או שמא אתם יותר נטפליקס אנד צ’יל? אם אתם אנשים אקטיביים ואתם רוצים שהכלב יצטרף אליכם למסעות, כדאי לקחת כלב עם אנרגיה, ספורטיבי שיוכל לעמוד בקצב שלכם. רק זכרו שכלב כזה הוא אנרגטי כל הזמן, לא רק פעם בחודש כשאתם יוצאים לטיול. תצטרכו לפרוק לו אנרגיה באופן קבוע. אם אתם יותר בצד הרגוע, כדאי למצוא כלב עם אנרגיות נמוכות יותר שלא ישגע אתכם מעודף אנרגיה (חשוב לזכור שגורים הם תמיד אנרגטיים. זה עובר לרובם בבגרות, מלבד לאנרגטיים). אם אתם אוהבים לעשות הליכה מדי ערב, כדאי למצוא כלב עם רמת אנרגיה ממוצעת. לא עצלן אבל גם לא מאוד פעלתן.
 • עם מה חשוב שהוא יסתדר?
  האם אתם בית שנכנסים ויוצאים ממנו אנשים? האם יש ילדים בבית? או שאתם זאב בודד בעצמכם? אם יש ילדים חשוב מאוד לוודא שהכלב שאתם רוצים מסתדר עם ילדים והרבה מהם. שאין לו בעיה שרצים לידו, צועקים לידו. כלב סקרן ושמח, עדיף לא חששן.  אם מגיעים אליכם הרבה אנשים אז חשוב שהכלב יאהב בני אנוש. אפילו מאוד. אם אין לכם כלבים בחיים ואתם גרים באיזור יחסית שקט, אתם יכולים גם לאמץ כלב שלא מסתדר עם כלבים אחרים. יש המון כלבים נפלאים שזו הבעיה היחידה שלהם ואם לא תצטרכו להתמודד עם זה על בסיס יומיומי תוכלו למצוא כלב חלום! אם כן יש לכם כלבים בסביבה, כדאי מראש למצוא כלב שמסתדר עם כלבים אחרים.  דמיינו רגע את החיים של הכלב שלכם, הדברים איתם הוא יצטרך להתמודד, מקומות שתרצו לקחת אותו. איך החיים המשותפים שלכם הולכים להיראות? מה חשוב לכם ומה פחות חשוב?  
 • גודל הכלב
  מבחינת גודל אפשר להתחיל מללכת על ההעדפה האישית שלכם. גודל הכלב אינו קובע את האופי שלו ולכן אפשר למצוא כלבים באופי המושלם עבורכם בכל גודל. כן יש דברים שכדאי לחשוב עליכם כמו האם ילדים יצטרכו לטייל איתו? אם כן עדיף ללכת על כלב קטן שלא יוכל להעיף אותם. האם אתם גרים בסביבה עם אוכלוסיה שפוחדת מכלבים? יכול להיות שיהיה לכם קשה עד מעצבן לטייל עם כלב גדול. האם הכלב בא כדי לתת בטחון? במקרה כזה כלב גדול יכול מאוד להתאים. וכמובן, תחשבו עם מה יהיה לכם הכי כיף להתכרבל בלילה.
איך לבחור כלב

אלה השיקולים החשובים ביותר בבחירת כלב. התאמה היא חשובה מאין כמותה. אל תבחרו בכלב הכי יפה למרות שזה מאוד מפתה. הוא יראה לכם הרבה פחות יפה כשהוא ישגע אתכם בבית כי הוא פשוט לא מתאים לכם. התאמה לא נכונה היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שכלבים מתגלגלים מבית לבית ומסיימים את חייהם בעמותה. 

ישנם דרכים לבחון את אופי הכלב. אמנם זה לא מדויק ב100 אחוז, כלבים מתנהגים אחרת בבית ובעמותה ובכלל, כלבים מתנהגים שונה בסביבות שונות. אבל זה יכול לתת לנו מושג לא רע בכלל לגביי האופי הפנימי של הכלב.
תוכלו לקרוא על דרכים לבחינת אופי הכלב במאמר הזה

מוזמנים לקבוצת הפייסבוק שלנו “מדברים כלבית”

מאמרים נוספים בנושא